Jakie są aktualne ceny ziemniaków? Import idzie pełną parą [23.10.2023]

Polskie ziemniaki w workach

Szczyt sezonu na polskie ziemniaki, a już teraz do kraju napływa towar importowany z Belgii. Jak kształtują się aktualne ceny na rynku w Broniszach?

Zacznijmy od polskich ziemniaków. Jakich cen mogą spodziewać się krajowi producenci? Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach aktualne ceny ziemniaków w większości przypadków przedstawiają się na poziomie 18,00-20,00 zł za 15 kilogramowy worek. W przeliczeniu na kilogram jest to przedział 1,20-1,33 zł, który jest realny do osiągnięcia.

Warto jednak zaznaczyć, że wszystko zależy od podaży w danym momencie, jak również oferowanej odmiany. Znana nam wszystkim Irga, ale również nieco mniej popularny Irys, zapewniają producentom nieco wyższe ceny. W sprzedaży detalicznej zdarza się, że niektórzy rolnicy wyceniają towar na 30,00 zł za worek, czyli 2,00 zł za kilogram.

Na rynku, co warto podkreślić, możemy napotkać nie tylko ziemniaki od polskich producentów. Na Broniszach występuję bowiem towar importowany z Belgii, który pojawił się w ostatnim czasie. W tym przypadku ceny utrzymują się na poziomie 23,00-24,00 zł za 15 kilogramowy worek. W przeliczeniu daje nam to przedział 1,53-1,60 zł za kilogram.

Importowane ziemniaki, które trafiają do kraju z Belgii przyciągają uwagę hurtowników. Importerzy oferują bowiem fakturę, a sam towar jest już zapakowany, co jest mniej problematycznym rozwiązaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że krajowi producenci mają mniejsze możliwości z uwagi na obecność zagranicznego konkurenta.

Co więcej, ilość importowanych ziemniaków jest dość wysoka. W okresie od minionego poniedziałku (16 października) do dnia dzisiejszego (23 października) tylko przez jednego importera do Polski trafiło orientacyjnie 100-120 ton ziemniaków z Belgii. Niestety, krajowi producenci muszą liczyć się z towarem z zagranicy na stosunkowo wczesnym etapie…

Related Posts

  1. Polska cebula w workach
  2. Dynia Halloween
  3. Biała kapusta
  4. Polskie pomidory w kartonach
  5. Kosz zasypowy AVR
  6. Polska papryka w kartonach
  7. Taśma do transportu ziemniaków

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności