yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościJakie są aktualne ceny ziemniaków? Import idzie pełną parą

Jakie są aktualne ceny ziemniaków? Import idzie pełną parą [23.10.2023]

Szczyt sezonu na polskie ziemniaki, a już teraz do kraju napływa towar importowany z Belgii. Jak kształtują się aktualne ceny na rynku w Broniszach?

Zacznijmy od polskich ziemniaków. Jakich cen mogą spodziewać się krajowi producenci? Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach aktualne ceny ziemniaków w większości przypadków przedstawiają się na poziomie 18,00-20,00 zł za 15 kilogramowy worek. W przeliczeniu na kilogram jest to przedział 1,20-1,33 zł, który jest realny do osiągnięcia.

Warto jednak zaznaczyć, że wszystko zależy od podaży w danym momencie, jak również oferowanej odmiany. Znana nam wszystkim Irga, ale również nieco mniej popularny Irys, zapewniają producentom nieco wyższe ceny. W sprzedaży detalicznej zdarza się, że niektórzy rolnicy wyceniają towar na 30,00 zł za worek, czyli 2,00 zł za kilogram.

Na rynku, co warto podkreślić, możemy napotkać nie tylko ziemniaki od polskich producentów. Na Broniszach występuję bowiem towar importowany z Belgii, który pojawił się w ostatnim czasie. W tym przypadku ceny utrzymują się na poziomie 23,00-24,00 zł za 15 kilogramowy worek. W przeliczeniu daje nam to przedział 1,53-1,60 zł za kilogram.

Importowane ziemniaki, które trafiają do kraju z Belgii przyciągają uwagę hurtowników. Importerzy oferują bowiem fakturę, a sam towar jest już zapakowany, co jest mniej problematycznym rozwiązaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że krajowi producenci mają mniejsze możliwości z uwagi na obecność zagranicznego konkurenta.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co więcej, ilość importowanych ziemniaków jest dość wysoka. W okresie od minionego poniedziałku (16 października) do dnia dzisiejszego (23 października) tylko przez jednego importera do Polski trafiło orientacyjnie 100-120 ton ziemniaków z Belgii. Niestety, krajowi producenci muszą liczyć się z towarem z zagranicy na stosunkowo wczesnym etapie…

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl