AktualnościKoniec ze sprzedażą poniżej kosztów produkcji? Szansa dla rolników czy ulotne marzenie?

Koniec ze sprzedażą poniżej kosztów produkcji? Szansa dla rolników czy ulotne marzenie?

Krajowi producenci niejednokrotnie mierzyli się już z problemem, którym jest niska opłacalność produkcji. Ceny produktów rolnych nie zawsze odzwierciedlają bowiem ponoszone koszty. Istnieje potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych, które ograniczyłyby ryzyko produkcji. Czy jest na to szansa?

W ostatnim czasie zaszły zmiany na stanowisku szefa resortu rolnictwa, na którym pojawiła się Anna Gembicka. Nowa przewodnicząca w MRiRW podkreśliła, że bardzo istotne jest wprowadzenie zmian systemowych, które realnie wpłyną na sytuację gospodarstw rolnych. Na słowach się nie skończyło, a pod koniec minionego tygodnia pojawiła się lista projektów systemowych rozwiązań dla rolnictwa. Szefowa resortu rolnictwa zwróciła uwagę na fakt, że rolnictwo wymaga stabilności, przewidywalności i opłacalności, a wypracowane rozwiązania przyczynią się do tego w znacznej mierze.

Wśród zaprezentowanych propozycji systemowych rozwiązań pojawiła się ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. System ma być podobny do tego, który wprowadził rząd Hiszpanii. Wszystko sprowadza się do tego, że rolnik ma otrzymywać wynagrodzenie wyższe aniżeli poniesione koszty. Rozwiązanie nabiera szczególnego znaczenia w obliczu problemów, które występują na rynku.

Na czym ma polegać przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej? Proponowane zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi zakładają zapewnienie rolnikom możliwości sprzedaży produktów za cenę nie niższą niż koszty produkcji. Warto również zaznaczyć, że Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej publikować ma roczne zestawienia kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym.

Pozostaje jednak pytanie… Czy owe rozwiązanie uda się wprowadzić? Anna Gembicka została powołana na stanowisko szefa resortu rolnictwa w rządzie utworzonym przez Mateusza Morawieckiego. Według wielu prognoz, wspominany rząd nie otrzyma wotum zaufania i już za tydzień w MRiRW zasiądzie inna osoba. Nie możemy mieć pewności, że kolejny minister będzie przychylny opisywanemu rozwiązaniu. Czasu, aby wprowadzić ustawę, zostało z kolei bardzo niewiele.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: MRiRW


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]