yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościKoniec ze sprzedażą poniżej kosztów produkcji? Szansa dla rolników czy ulotne marzenie?

Koniec ze sprzedażą poniżej kosztów produkcji? Szansa dla rolników czy ulotne marzenie?

Krajowi producenci niejednokrotnie mierzyli się już z problemem, którym jest niska opłacalność produkcji. Ceny produktów rolnych nie zawsze odzwierciedlają bowiem ponoszone koszty. Istnieje potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych, które ograniczyłyby ryzyko produkcji. Czy jest na to szansa?

W ostatnim czasie zaszły zmiany na stanowisku szefa resortu rolnictwa, na którym pojawiła się Anna Gembicka. Nowa przewodnicząca w MRiRW podkreśliła, że bardzo istotne jest wprowadzenie zmian systemowych, które realnie wpłyną na sytuację gospodarstw rolnych. Na słowach się nie skończyło, a pod koniec minionego tygodnia pojawiła się lista projektów systemowych rozwiązań dla rolnictwa. Szefowa resortu rolnictwa zwróciła uwagę na fakt, że rolnictwo wymaga stabilności, przewidywalności i opłacalności, a wypracowane rozwiązania przyczynią się do tego w znacznej mierze.

Wśród zaprezentowanych propozycji systemowych rozwiązań pojawiła się ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. System ma być podobny do tego, który wprowadził rząd Hiszpanii. Wszystko sprowadza się do tego, że rolnik ma otrzymywać wynagrodzenie wyższe aniżeli poniesione koszty. Rozwiązanie nabiera szczególnego znaczenia w obliczu problemów, które występują na rynku.

Na czym ma polegać przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej? Proponowane zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi zakładają zapewnienie rolnikom możliwości sprzedaży produktów za cenę nie niższą niż koszty produkcji. Warto również zaznaczyć, że Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej publikować ma roczne zestawienia kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym.

Pozostaje jednak pytanie… Czy owe rozwiązanie uda się wprowadzić? Anna Gembicka została powołana na stanowisko szefa resortu rolnictwa w rządzie utworzonym przez Mateusza Morawieckiego. Według wielu prognoz, wspominany rząd nie otrzyma wotum zaufania i już za tydzień w MRiRW zasiądzie inna osoba. Nie możemy mieć pewności, że kolejny minister będzie przychylny opisywanemu rozwiązaniu. Czasu, aby wprowadzić ustawę, zostało z kolei bardzo niewiele.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl