yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościKtóre kraje sprzedają najwięcej pomidorów w Unii Europejskiej? Maroko i Turcja zwiększają...

Które kraje sprzedają najwięcej pomidorów w Unii Europejskiej? Maroko i Turcja zwiększają swój udział

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku Unii Europejskiej zaszły znaczące zmiany, jeśli chodzi o ilość sprzedawanych pomidorów. Swój udział zwiększają bowiem Maroko i Turcja, a dotychczasowi liderzy notują niemałe spadki. 

Zacznijmy od początku. Krajem, który sprzedaje najwięcej pomidorów w UE jest Holandia. W sezonie 2022/2023 sprzedała bowiem 634,35 tys. ton. Następnie w rankingu możemy dostrzec Hiszpanię, która we wskazanym okresie wyeksportowała 550,70 tys. ton pomidorów. Podium zamyka z kolei Maroko, które sprzedało 544,10 tys. ton warzywa.

Na kolejnych pozycjach w rankingu odnajdziemy Francję (236,29 tys. ton), Turcję (220,37 tys. ton) oraz Belgię (138,17 tys. ton). Przed Polską dostrzec możemy również kraje takie jak Niemcy (95,66 tys. ton), Portugalia (61,18 tys. ton), a także Włochy (57,05 tys. ton).

Jak w tym wszystkim wypada Polska? Nasz kraj pozostaje na 10 miejscu, jeśli chodzi o wolumen eksportu pomidorów na rynek UE w sezonie 2022/2023. We wskazanym okresie krajowe warzywo zostało sprzedane do krajów członkowskich w ilości 45,05 tys. ton.

Warto przy tym skupić się na dość zauważalnym trendzie. Dotychczasowi liderzy notują znaczące straty w porównaniu do sezonu 2013/2014. W ramach przykładu, Holandia sprzedała o 27,8% mniej pomidorów, natomiast w Hiszpanii spadki wynoszą 16,95%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nieco inaczej sprawy mają się w przypadku Maroka i Turcji. Maroko wyeksportowało aktualnie o 62,61% więcej pomidorów na rynek UE niż w sezonie 2013/2014. To jednak nie wszystko… W przypadku Turcji wzrost jest o wiele bardziej odczuwalny i wnosi 314,91%.

Wzrostów możemy dopatrywać się wprawdzie również w przypadku Francji, która zwiększyła swoją sprzedaż na rynku UE o 21%, niemniej… Wynik ten wciąż jest bardzo mało znaczący względem przyrostów, które notuje Maroko, a także Turcja.

Źródło: hortoinfo.es

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl