yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNie będzie już tańszych ziemniaków. Nadeszły wyczekiwane przez rolników zmiany

Nie będzie już tańszych ziemniaków. Nadeszły wyczekiwane przez rolników zmiany [04.01.2024]

Ceny ziemniaków skoczyły. Wzrost jest wprawdzie niewielki, ale to pierwsza podwyżka od wielu tygodni. Ilość towaru na rynku maleje, przez co nie należy się spodziewać obniżek. Jakie są aktualne ceny za 15 kilogramowy worek? 

Irga dominuje pod względem cen

Najbardziej korzystnie cenowo wypada dla producentów Irga. Ilość ziemniaków owej odmiany jest na rynku w Broniszach niezwykle niska. Trudno nawet mówić o ilościach hurtowych. Towar oferuje kilku rolników, którzy przywożą zazwyczaj po kilkadziesiąt worków. Sprzedają je detalicznie. Niska podaż pozwala rzecz jasna uzyskać lepsze ceny.

Na jakim poziomie przedstawiają się obecnie? Producenci, którzy oferują ziemniaki odmiany Irga mogą spodziewać się cen rzędu 30,00-35,00 zł za 15 kilogramowy worek. W przeliczeniu daje nam to 2,00-2,33 zł za kilogram. Większych stawek mogą w tym wypadku oczekiwać rolnicy, którzy zdążyli wyrobić sobie dobre zdanie wśród odbiorców na rynku.

Co z pozostałymi odmianami?

W przypadku pozostałych odmian ziemniaków ceny również pozostawały w ostatnich miesiącach niezmienne. W ramach przypomnienia, hurtownicy oferowali towar w cenie 20,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,33 zł za kilogram). Stawki u rolników dochodziły z kolei do 25,00 zł za worek (1,66 zł za kilogram). Aktualnie notuje się jednak wzrost.

Hurtownicy, sprzedając w dużym hurcie, sztywno trzymają się obecnie cen na poziomie 22,00 zł za worek (1,46 zł za kilogram), czyli o 2,00 zł więcej względem poprzednich tygodni. Jak to wygląda w przypadku rolników? Stawki u producentów to maksymalnie 27,00 zł za worek (1,80 zł za kilogram). Niemniej, wszystko zależy tu od okoliczności.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ceny importu w górę

Wzrost cen dotyczy również ziemniaków importowanych. Importerzy sprowadzają towar z Belgii oraz Holandii. W pierwszym przypadku stawki skoczyły z 25,00 do 27,00-28,00 zł za worek. Ziemniaki z Holandii kosztują natomiast 30,00-32,00 zł za worek. Na rynku możemy ponadto napotkać towar z Cypru. Młode ziemniaki z tamtejszych stron kosztują na ten moment 4,00 zł za kilogram w hurcie. W sprzedaży detalicznej cena dochodzi do 4,50 zł.

Ziemniaki tańsze nie będą

Wzrost cen ziemniaków to zjawisko naturalne. Wraz z biegiem czasu towaru na rynku jest bowiem coraz mniej, a popyt pozostaje na zbliżonym poziomie. Z tego też względu ryzyko spadku cen jest bardzo odległe. W nadchodzących tygodniach stawki powinny się umocnić.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl