• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOgromny spadek produkcji nawozów w Grupie Azoty. Ile wyprodukowano ich w styczniu?

Ogromny spadek produkcji nawozów w Grupie Azoty. Ile wyprodukowano ich w styczniu?

Produkcja nawozów w styczniu znacząco się zmniejszyła. Spadek zauważalny jest w przypadku nawozów azotowych, wieloskładnikowych i specjalistycznych. Niższy wolumen odnotowano także w obszarze mocznika, a Grupa Azoty tłumaczy, że jest to wynik napływu tanich produktów z Azji.

Produkcja nawozów w styczniu 2024 roku

W styczniu produkcja nawozów azotowych w spółkach Grupy Kapitałowej zmniejszyła się względem grudnia ubiegłego roku – szacunkowe wolumeny za styczeń to 199 tys. ton w porównaniu do 281 tys. ton za grudzień. Z kolei wzrost poziomów produkcji został odnotowany w przypadku nawozów specjalistycznych – w styczniu szacunkowe poziomy to 25 tys. ton względem 17 tys. ton w grudniu. W nawozach wieloskładnikowych szacunkowa produkcja w styczniu wyniosła 48 tys. ton w porównaniu do 54 tys. ton w grudniu.

W przypadku OXO szacunkowe poziomy produkcji zarówno w styczniu i grudniu wyniosły 11 tys. ton. W Poliamidzie szacunkowa produkcja również została utrzymana na niezmienionym poziomie – 8 tys. ton. Napływ tanich produktów z Azji do Unii Europejskiej jest coraz bardziej widoczny w szacunkowych wolumenach w obszarze mocznika – 48 tys. ton w styczniu względem 74 tys. ton w grudniu.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli porównamy styczeń 2024 roku z tym samym okresem w minionym sezonie. Rok temu w styczniu wyprodukowano bowiem 274 tys. ton nawozów azotowych (więcej o 75 tys. ton), 65 tys. ton nawozów wieloskładnikowych (więcej o 17 tys. ton), 27 tys. ton nawozów specjalistycznych (więcej o 2 tys. ton) oraz 94 tys. ton mocznika (więcej o 46 tys. ton). We wszystkich przypadkach, porównując styczeń 2023 i 2024 roku, obecnie notowane są spadki produkcji.

Import wpływa na produkcję w Polsce

– Szacunkowe poziomy produkcji nawozów azotowych w listopadzie i grudniu pozwoliły nam zabezpieczyć rynek krajowy w nawozy przed szczytem sezonu aplikacyjnego. Z kolei w styczniu obserwowaliśmy w tym roku większe zainteresowanie rolników nawozami specjalistycznymi. Niższe poziomy produkcji w moczniku odzwierciedlają aktualną sytuację na rynku UE w tym obszarze – mówi Zbigniew Paprocki, Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Grupa Azoty


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl