yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPolskie ziemniaki walczą z importem. Sprawdź aktualne ceny na Broniszach

Polskie ziemniaki walczą z importem. Sprawdź aktualne ceny na Broniszach [29.02.2024]

Zainteresowanie na rynku ziemniaków nieco osłabło. Wśród ofert pojawia się zarazem coraz więcej towaru spoza granic Polski. Szczególnie z Egiptu, ale produktów importowanych jest znacznie więcej. Ceny krajowych ziemniaków utrzymują się zwykle w przedziale 20,00-30,00 zł za worek. Które odmiany są najbardziej pożądane. Ile kosztuje import?

Ceny polskich ziemniaków na Broniszach

W przypadku ziemniaków z krajowych gospodarstw wciąż widzimy dość duży rozstrzał cen. Wszystko zależy od tego, co znajduje się w worku. Mówimy tu zarówno o odmianie, jak i jakości towaru. Odbiorcy są w stanie zapłacić więcej, ale tylko za sprawdzony i pewny produkt. Jak więc przedstawiają się aktualne ceny polskich ziemniaków na Broniszach?

Zacznijmy od odmian typu Catania, Noya czy Sifra. W tym przypadku ceny na rynku hurtowym w Broniszach utrzymują się na poziomie 25,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 1,66 zł za kilogram. Odmiany żółte są nieco tańsze. Stawki oscylują bowiem w przedziale 20,00-22,00 zł za worek, co w przeliczeniu daje nam 1,33-1,46 zł za kilogram.

Najbardziej pożądane i cenione pozostają natomiast odmiany Irga oraz Irys. Warto jednak zaznaczyć, że tych ziemniaków jest na Broniszach bardzo mało. Ceny zaczynają się tutaj od 30,00 zł za worek, czyli 2,00 zł za kilogram. Niekiedy producentom udaje się uzyskać nieco wyższe stawki, ale wszystko zależy rzecz jasna od warunków w danym momencie.

Młode ziemniaki z Cypru, Egiptu i Francji

Nieprzerwanie na rynek napływają młode ziemniaki spoza granic Polski. Importerzy sprowadzają towar z kilku kierunków. W ostatnim czasie dość zauważalny stał się produkt z Egiptu. Stawki przedstawiają się na ten moment w przedziale 2,00-2,50 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

To jednak zaledwie początek. Na rynku wciąż dostępne są bowiem ziemniaki z Cypru. Warto jednak zwrócić uwagę, że ich cena wzrosła, co może świadczyć o problemach z dostępnością. Aktualnie 20 kilogramowy worek kosztuje 80,00-85,00 zł, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 4,00-4,25 zł. Uprzednio stawki oscylowały na poziomie 70,00 zł.

Nieco mniej jest ziemniaków z Francji. W ramach przypomnienia, mówimy o mytych, młodych ziemniakach, które pakowane są w papierowe worki i wyróżniają się dość małym kalibrem. Cena oscyluje w tym przypadku na poziomie około 4,50 zł za kilogram. Zdarza się, że przy mniejszych ilościach stawki są wyższe i dochodzą do 5,00 zł za kilogram.

Greckie ziemniaki zniknęły natomiast z horyzontu. Na ten moment na rynku w Broniszach nie obserwuje się dostaw z tamtejszych stron. Warto przypomnieć, że w ostatnich tygodniach dość często widzieliśmy towar z Grecji. Pod koniec stycznia ich cena przedstawiała się na poziomie 2,50 zł za kilogram. Była to najtańsza z możliwych opcji.

Import z Belgii i Holandii

Młode ziemniaki spoza granic Polski napływają z kilku różnych kierunków. Nie inaczej jest w przypadku “starych” ziemniaków. Tutaj niezmiennie towar sprowadzany jest z Belgii i Holandii. Cena utrzymuje się na stabilnym poziomie i wynosi 30,00 zł za 15 kilogramowy worek.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl