yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościRewolucja na rynku ziemniaków. Ruszył eksport, a ceny kierują się w górę...

Rewolucja na rynku ziemniaków. Ruszył eksport, a ceny kierują się w górę [07.02.2024]

Umacniają się ceny polskich ziemniaków. Towar sprzedawany jest do krajów na południu Europy. Część partii wysyłana jest na Ukrainę. Zainteresowanie kupców rośnie, a polscy producenci mogą oczekiwać wyższych stawek. Jak aktualnie przedstawia się sytuacja? W jakim kierunki polskie ziemniaki są eksportowane?

Sprzedaż wzrosła. Czemu?

Sytuacja na rynku ziemniaków stała się nieco bardziej korzystna dla krajowych producentów. Obroty wzrosły z uwagi na zainteresowanie polskim towarem poza granicami naszego kraju. Na ten moment ziemniaki są eksportowane do Rumunii oraz Bułgarii. Część dostaw trafia również na Ukrainę. W tym wypadku skala eksportu jest jednak nieco niższa.

Aktywność kupców utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Z tego względu cena krajowych ziemniaków zauważalnie się umocniła, a nawet wzrosła. Producenci oczekują, że zainteresowanie towarem poza granicami Polski nie osłabnie, szczególnie po minionych tygodniach, w których handel i obroty na lokalnych rynkach nie należały do najlepszy.

Aktualne ceny ziemniaków. Ile wynoszą?

W przypadku popularnej i pożądanej w aktualnym sezonie Irgi ceny pozostają na ten moment niezmienne. Towaru jest bardzo mało. Producenci na rynku w Broniszach mogą oczekiwać stawek dochodzących do 35,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje 2,33 zł. Warto jednak zaznaczyć, że tyczy się to partii najwyższej jakości.

Wskazana cena jest ponadto osiągalna tylko w przypadku, w którym rolnik i jego odbiorca sobie ufają. W pozostałych sytuacjach stawki są nieco niższe. Kupcy boją się bowiem zaryzykować zakupu od nieznajomego, gdyż zdają sobie sprawę z faktu, że z tygodnia na tydzień coraz ciężej utrzymać jakość przechowywanych ziemniaków na wysokim poziomie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Znaczących zmian możemy dopatrywać się w przypadku pozostałych odmian, a w szczególności odmiany Catania. Ceny na Broniszach zaczynają się od 26,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli od 1,73 zł za kilogram. Najwyższej jakości towar można jednak sprzedać nawet w cenie 30,00 zł za worek, co daje nam 2,00 zł za kilogram. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których stawki spadają poniżej wskazanego przedziału, jednak wiele zależy tutaj od wspomnianej jakości oraz warunków na rynku w danym momencie.

Import ziemniaków. Skąd napływa towar?

Na krajowym rynku nieprzerwanie możemy napotkać towar z importu. W przypadku “starych” ziemniaków napływa on niezmiennie z Belgii oraz Holandii. Stawki utrzymują się na poziomie 30,00-33,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 2,00-2,20 zł za kilogram.

Spośród młodych, importowanych ziemniaków najbardziej wyróżnia się natomiast Cypr. Tamtejszy towar jest aktualnie sprzedawany w cenie 3,50 zł za kilogram. W ostatnim czasie na rynku pojawił się także produkt z Francji. Stawki utrzymują się tutaj na poziomie 3,75-4,00 zł za kilogram. Towar ten jest dokładnie myty i pozostaje drobniejszy niż ziemniaki z Cypru.

Warto ponadto wskazać, że to nie wszystko. W najbliższym czasie wśród ofert pojawią się także dostawy towaru z Egiptu. Wówczas ceny pozostałych ziemniaków najprawdopodobniej skierują się w dół.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl