yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościZalewają nas ogórki z Rosji i Ukrainy. Szykuje się kolejny kryzys na...

Zalewają nas ogórki z Rosji i Ukrainy. Szykuje się kolejny kryzys na rynku?

Polskich ogórków jest mało, ale sezon prędzej czy później rozpocznie się na nowo. Rynek wciąż zalewa jednak towar z Rosji. Proceder nie raz już dręczył polskich producentów. Co będzie, gdy towar ze wschodu nie zniknie na czas? 

Krajowych ogórków jest obecnie mało. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż mamy zimę. Na rynku w Broniszach krajowe ogórki oferuje jedna firma, a konkretnie Vegapol. Aktualna cena polskiego warzywa to około 10,00-11,00 zł za kilogram.

Co z importem? Ogórki sprowadzane ze wschodu kosztują w dużym hurcie od 8,50 zł za kilogram w górę. Najczęściej spotykane stawki to około 10,00 zł za kilogram.

Import ze wschodu wciąż jednak budzi niepokój wśród rolników. Towar sprowadzany jest z Ukrainy i z Rosji. Pierwszy przypadek rolnicy są w stanie zrozumieć. Pomijając oczywiście niekontrolowany napływ różnorakich produktów rolnych z tamtejszych stron.

W drugim przypadku jest jednak zupełnie inaczej. Wpierw zaznaczmy jednak, że cały proceder jest o dziwo legalny. W czym leży problem? Rosja jest odpowiedzialna za cały szereg niedogodności, których doświadczyli polscy rolnicy, a także osoby spoza branży.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co więcej, wprowadzono długą listę sankcji wobec Rosji. Jak więc to możliwe, że ogórki i inne warzywa sprowadzane są właśnie z tamtejszych stron? Obecnie ilość polskich ogórków nie jest wysoka. Niemniej, niebawem rozpoczniemy kolejny sezon. Co jeśli sytuacja się powtórzy? Uprzednio nikt nie zważał na to, że na krajowym rynku jest polski produkt.

Widzieliśmy to na początku tegorocznego sezonu. Polscy producenci wyprodukowali towar wysokiej jakości. Narazili się tym samym na wysokie koszty. Nie mogli jednak uzyskać wyższych cen przy sprzedaży. Rynek był bowiem zalewany towarem ze wschodu.

Jak wyglądały ostatnie tygodnie? Niejednokrotnie informowaliśmy, że na rynku pojawia się towar z Rosji. Momentami jego ilość była przytłaczająca. Na każdym rogu stały kartony z rosyjskimi napisami. Wszystko, gdy podaż polskiego produktu nie była jeszcze tak niska.

Czy możemy ufać, że towar zniknie, gdy polscy rolnicy ponownie zaczną zbiory?

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl