• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZamiast embarga 50% cło na żywność ze wschodu. "Polska przystąpiła do ofensywy"

Zamiast embarga 50% cło na żywność ze wschodu. “Polska przystąpiła do ofensywy”

Towar ze wschodu dzień w dzień wkracza do Polski i stanowi dużą konkurencję dla lokalnych producentów. Tyczy się to zarówno rosyjskich, jak i białoruskich ogórków, ale także wielu innych warzyw i płodów rolnych. Embargo najpewniej nie zostanie wprowadzone, ale jest duża szansa na wprowadzenie 50% cła, co przyczyni się do powstrzymania handlu.

W ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Odbyły się także rozmowy polskich i ukraińskich ministrów. Poruszone zostały kwestie związane z pomocą wojskową dla Ukrainy oraz z rolnictwem i transportem. Premier Donald Tusk podkreślił podczas, że rząd polski i ukraiński szukają rozwiązań, które będą korzystne dla polskich rolników i producentów. Dodał, że w kwestii rolnictwa posunęliśmy się o krok do przodu.

Import z Rosji i Białorusi

– Po pierwsze, Polska przystąpiła do ofensywy dyplomatycznej w sprawie zablokowania importu rosyjskiego i białoruskiego zboża oraz innych produktów rolnych. Uzyskaliśmy efekt równoznaczny z embargiem. Czekamy jeszcze na formalną decyzję, ale jesteśmy o krok od tego, aby produkty rolne z Rosji i Białorusi zostały przez Unię Europejską obłożone cłem w wysokości 50% – poinformował Prezes Rady Ministrów.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi i Sejmowi, za uchwalenie apelu do Komisji Europejskiej. Nasz głos został usłyszany w Brukseli. Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie cła do 50% na produkcję rolną z Rosji i Białorusi. I to powstrzyma ten handel. Oczekujemy na podjęcie takiej decyzji przez Radę Unii Europejskiej – podkreślił Premier Ukrainy Denys Szmyhal, dziękując Donaldowi Tuskowi za tę inicjatywę.

Tranzyt przez Polskę

Szef polskiego rządu zapowiedział również, że w relacjach polsko-ukraińskich znajdą zastosowanie rozwiązania, które zostały wykorzystane do ochrony rynku rumuńskiego i bułgarskiego. – Szukamy i jesteśmy bliscy rozwiązań. Dotyczy to ilości produktów, które mogą napłynąć do Polski. Jesteśmy bliscy rozwiązań tak, żeby tranzyt, który przebiega przez Polskę nie zakłócał polskiego rynku – mówił podczas konferencji Premier Polski.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: KPRM


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl