Zawieszenie ceł na import z Mołdawii na kolejny rok. Co to oznacza dla warzywników?

KE zaproponowała odnowienie i przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na wywóz z Mołdawii do Unii Europejskiej. Co to oznacza dla producentów warzyw? Ile dotychczas importowaliśmy z tamtejszych stron? 

W dniu 2 maja KE zaproponowała odnowienie i przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na wywóz z Mołdawii do Unii Europejskiej – znanych jako autonomiczne środki handlowe (ATM) – na kolejny rok.

Jak zauważa KE, obowiązujące od 25 lipca 2022 roku środki pozytywnie wpłynęły na wymianę handlową Mołdawii z UE. Eksport Mołdawii do reszty świata ucierpiał z powodu rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, ponieważ często opierał się na tranzycie przez terytorium Ukrainy i ukraińską infrastrukturę. W ciągu ostatniego roku autonomiczne środki handlowe wspierały wysiłki Mołdawii w zakresie reorientacji eksportu przez UE. Ogółem eksport z Mołdawii do UE wzrósł z 1,8 mld euro w 2021 roku do 2,6 mld euro w 2022 roku.

Jednostronny i tymczasowy charakter autonomicznych środków handlowych znacznie poszerza zakres liberalizacji taryf w ramach pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu UE-Mołdawia poprzez zawieszenie wszystkich zaległych ceł i kontyngentów. W praktyce oznacza to pełną liberalizację eksportu siedmiu produktów rolnych z Mołdawii objętych kontyngentami taryfowymi: pomidorów, czosnku, winogron stołowych, jabłek, wiśni, śliwek i soku winogronowego.

Co oznacza to dla polskich producentów warzyw? W 2022 roku Polska zaimportowała z Mołdawii 340,282 tony warzyw oraz niektórych korzeni i bulw jadalnych (CN: 07). Wolumen eksportowanych produktów tej samej kategorii w tamtejsze strony jest natomiast zdecydowanie wyższy. Krajowi producenci w 2022 roku wyeksportowali bowiem 11370,679 ton warzyw.

Warto zaznaczyć, że już w ubiegłym roku Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzanie, które tymczasowo liberalizowało handel 7 produktami rolnymi pochodzącymi z Mołdawii, wśród których znalazły się wspomniane pomidory oraz czosnek. Mimo to polscy producenci nie zmagali się z dużą konkurencją tamtejszych warzyw. Odnowienie i przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na wywóz z Mołdawii do Unii Europejskiej nie powinno okazać się więc problemem dla lokalnych gospodarstw.

Źródło: ec.europa.eu / Eurostat

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Uprawa sałaty pod osłonami

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności