Jak co roku przebieg pogody determinował uprawę cebuli w minionym sezonie. Niewystarczająca wilgotność gleby przyczyniła się do wydłużonych i nierównomiernych wschodów. W tym roku zapowiadają się podobne problemy. Niewielkie opady śniegu zimą powodują, że wiosną gleba szybko się przesusza.
Humistar ogranicza straty plonu wywołane niedoborem wody
Na wzmocnienie cebuli
Przy nierównomiernych wschodach, osłabionych siewkach z powodu chłodów, suszy w okresie wschodów oraz zbyt głębokim wysiewie nasion wskazane jest opryskanie plantacji nawozem Turbo Root (3–5 l/ha). Zabieg należy wykonać w fazie 1–3 liści. Zawarte w nim azot, fosfor, potas, mikroskładniki oraz aminokwasy i kwasy humusowe wzmocnią system korzeniowy oraz zabezpieczą rośliny przed stresem. Zabieg ten jest szczególnie polecany, gdy nierównomierne wschody cebuli ograniczają stosowanie herbicydu, z obawy przed uszkodzeniem osłabionych roślin. Turbo Root wzmocni i przyspieszy wzrost cebuli.
W minionym sezonie po trudnych wschodach pogoda nadal nie pozwalała na intensywny wzrost cebuli. Występujące okresy chłodów, z opadami deszczu oraz małą ilością światła spowodowały opóźnienie wegetacji od
1–2 tygodni. Cebule nie były wystarczająco rozwinięte. Poziom fotosyntezy był bardzo niski. Na wielu plantacjach zaczęły pojawiać się niedobory manganu i magnezu. W takich warunkach pogodowych dla poprawy rozwoju roślin, wzmocnienia fotosyntezy i redukcji niedoborów w/w składników polecamy aplikację:
Delfan Plus 2 l/ha + Nutricomplex 18–18–18 3 kg/ha + Magnitech 2 l/ha
Zabieg należy powtarzać co 7–10 dni. W przypadku zauważenia niedoborów manganu należy w miejsce Magnitechu wprowadzić Twintech Zn Mn 3 l/ha w 2 zabiegach co 7–10 dni. Zabiegi wymienionymi produktami przynoszą również bardzo dobre rezultaty w cebuli zimującej i dymce, gdy zależy na szybkim pobudzeniu rozwoju szczypioru. Cebule przeznaczone do długiego przechowywania powinny być nawożone dolistnie nawozem Drakar w dawce 3 l/ha. Zabiegi poleca się wykonać na 4 i 2 tygodnie przed całkowitym załamaniem szczypioru. Zabieg ten buduje masę bulwy oraz ogranicza straty przechowalnicze związane z ubytkiem masy. W doświadczeniach holenderskich starty te były niższe o 7%. Drakar jest nawozem dolistnym potasowym specjalnie formułowanym, aby maksymalnie przyspieszyć absorbcję potasu przez liście oraz podnieść skuteczność zabiegów dolistnych latem, w warunkach wysokiej temperatury i niskiej wilgotności powietrza.
W minionym sezonie zadowalające efekty przyniosło również systematyczne stosowanie w małych dawkach produktu Phylgreen Kuma. Jest on oparty na zimnym ekstrakcie z alg Ascophylum nodosum wzbogaconym w aminokwasy. Stosowanie tego produktu pozwala w nowatorski sposób podejść do zapobiegania stresom abiotycznym oraz regeneracji roślin po ich przebyciu. Stosują systematycznie Phylgreen Kuma wykorzystuje się efekt primactive, który indukuje w roślinach wyższa tolerancję na niekorzystne warunki pogodowe. Rośliny w dużo mniejszym stopniu spowalniają swój metabolizm w okresie stresu i szybciej odbudowują swój metabolizm po jego ustąpieniu.
Doświadczenie: Phylgreen Kuma na cebuli
Polska południowo-wschodnia, Andrzej Zbroja: +48 609 476 339
Polska północno-zachodnia, Tomasz Bolek: +48 881 950 676
Polska południowo-zachodnia, Antoni Nowosad: +48 533 306 553
Tradecorp Polska