yara ogólna nawożenie warzywa

SDF Deutz ciągniki

Horsch terrano uprawa

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCebula - wnioski z minionego sezonu

Cebula – wnioski z minionego sezonu

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak co roku przebieg pogody determinował uprawę cebuli w minionym sezonie. Niewystarczająca wilgotność gleby przyczyniła się do wydłużonych i nierównomiernych wschodów. W tym roku zapowiadają się podobne problemy. Niewielkie opady śniegu zimą powodują, że wiosną gleba szybko się przesusza.

Humistar ogranicza straty plonu wywołane niedoborem wody

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Humistar. Wystarczy oprysk gleby przed siewem cebuli w dawce 40 l Humistaru/ha. Do oprysku zaleca się użycie 200–300 l wody, a po zabiegu należy wymieszać glebę na głębokość 15–20 cm. Zabieg ten poprawi strukturę gleby oraz przyczyni się do zatrzymania większej ilości wilgoci w glebie. Ograniczy to również zaskorupianie się powierzchni gleby, wpłynie na wyrównanie wschodów oraz w późniejszym okresie, przy ulewnych deszczach zmniejszy wypłukiwanie składników pokarmowych (zwłaszcza azotu, potasu i magnezu). Z naszych doświadczeń wynika, że zastosowanie Humistaru pozwala ograniczyć wymycie azotu nawet o 30 kg/ha na glebach lekkich. Humistar również przyspiesza juwenalny wzrost. Można to wykorzystać w uprawie cebuli z dymki lub wczesnych odmian cebuli uprawianych z siewu.

Na wzmocnienie cebuli

Przy nierównomiernych wschodach, osłabionych siewkach z powodu chłodów, suszy w okresie wschodów oraz zbyt głębokim wysiewie nasion wskazane jest opryskanie plantacji nawozem Turbo Root (3–5 l/ha). Zabieg należy wykonać w fazie 1–3 liści. Zawarte w nim azot, fosfor, potas, mikroskładniki oraz aminokwasy i kwasy humusowe wzmocnią system korzeniowy oraz zabezpieczą rośliny przed stresem. Zabieg ten jest szczególnie polecany, gdy nierównomierne wschody cebuli ograniczają stosowanie herbicydu, z obawy przed uszkodzeniem osłabionych roślin. Turbo Root wzmocni i przyspieszy wzrost cebuli.

W minionym sezonie po trudnych wschodach pogoda nadal nie pozwalała na intensywny wzrost cebuli. Występujące okresy chłodów, z opadami deszczu oraz małą ilością światła spowodowały opóźnienie wegetacji od
1–2 tygodni. Cebule nie były wystarczająco rozwinięte. Poziom fotosyntezy był bardzo niski. Na wielu plantacjach zaczęły pojawiać się niedobory manganu i magnezu. W takich warunkach pogodowych dla poprawy rozwoju roślin, wzmocnienia fotosyntezy i redukcji niedoborów w/w składników polecamy aplikację: 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Delfan Plus 2 l/ha + Nutricomplex 18–18–18 3 kg/ha + Magnitech 2 l/ha
Zabieg należy powtarzać co 7–10 dni. W przypadku zauważenia niedoborów manganu należy w miejsce Magnitechu wprowadzić Twintech Zn Mn 3 l/ha w 2 zabiegach co 7–10 dni. Zabiegi wymienionymi produktami przynoszą również bardzo dobre rezultaty w cebuli zimującej i dymce, gdy zależy na szybkim pobudzeniu rozwoju szczypioru. Cebule przeznaczone do długiego przechowywania powinny być nawożone dolistnie nawozem Drakar w dawce 3 l/ha. Zabiegi poleca się wykonać na 4 i 2 tygodnie przed całkowitym załamaniem szczypioru. Zabieg ten buduje masę bulwy oraz ogranicza straty przechowalnicze związane z ubytkiem masy. W doświadczeniach holenderskich starty te były niższe o 7%. Drakar jest nawozem dolistnym potasowym specjalnie formułowanym, aby maksymalnie przyspieszyć absorbcję potasu przez liście oraz podnieść skuteczność zabiegów dolistnych latem, w warunkach wysokiej temperatury i niskiej wilgotności powietrza. 
W minionym sezonie zadowalające efekty przyniosło również systematyczne stosowanie w małych dawkach produktu Phylgreen Kuma. Jest on oparty na zimnym ekstrakcie z alg Ascophylum nodosum wzbogaconym w aminokwasy. Stosowanie tego produktu pozwala w nowatorski sposób podejść do zapobiegania stresom abiotycznym oraz regeneracji roślin po ich przebyciu. Stosują systematycznie Phylgreen Kuma wykorzystuje się efekt primactive, który indukuje w roślinach wyższa tolerancję na niekorzystne warunki pogodowe. Rośliny w dużo mniejszym stopniu spowalniają swój metabolizm w okresie stresu i szybciej odbudowują swój metabolizm po jego ustąpieniu.

Doświadczenie: Phylgreen Kuma na cebuli

Polska południowo-wschodnia, Andrzej Zbroja: +48 609 476 339
Polska północno-zachodnia, Tomasz Bolek: +48 881 950 676
Polska południowo-zachodnia, Antoni Nowosad: +48 533 306 553
         Tradecorp Polska

agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl