• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCebula - wnioski z minionego sezonu

Cebula – wnioski z minionego sezonu

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak co roku przebieg pogody determinował uprawę cebuli w minionym sezonie. Niewystarczająca wilgotność gleby przyczyniła się do wydłużonych i nierównomiernych wschodów. W tym roku zapowiadają się podobne problemy. Niewielkie opady śniegu zimą powodują, że wiosną gleba szybko się przesusza.

Humistar ogranicza straty plonu wywołane niedoborem wody

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Humistar. Wystarczy oprysk gleby przed siewem cebuli w dawce 40 l Humistaru/ha. Do oprysku zaleca się użycie 200–300 l wody, a po zabiegu należy wymieszać glebę na głębokość 15–20 cm. Zabieg ten poprawi strukturę gleby oraz przyczyni się do zatrzymania większej ilości wilgoci w glebie. Ograniczy to również zaskorupianie się powierzchni gleby, wpłynie na wyrównanie wschodów oraz w późniejszym okresie, przy ulewnych deszczach zmniejszy wypłukiwanie składników pokarmowych (zwłaszcza azotu, potasu i magnezu). Z naszych doświadczeń wynika, że zastosowanie Humistaru pozwala ograniczyć wymycie azotu nawet o 30 kg/ha na glebach lekkich. Humistar również przyspiesza juwenalny wzrost. Można to wykorzystać w uprawie cebuli z dymki lub wczesnych odmian cebuli uprawianych z siewu.

Na wzmocnienie cebuli

Przy nierównomiernych wschodach, osłabionych siewkach z powodu chłodów, suszy w okresie wschodów oraz zbyt głębokim wysiewie nasion wskazane jest opryskanie plantacji nawozem Turbo Root (3–5 l/ha). Zabieg należy wykonać w fazie 1–3 liści. Zawarte w nim azot, fosfor, potas, mikroskładniki oraz aminokwasy i kwasy humusowe wzmocnią system korzeniowy oraz zabezpieczą rośliny przed stresem. Zabieg ten jest szczególnie polecany, gdy nierównomierne wschody cebuli ograniczają stosowanie herbicydu, z obawy przed uszkodzeniem osłabionych roślin. Turbo Root wzmocni i przyspieszy wzrost cebuli.

W minionym sezonie po trudnych wschodach pogoda nadal nie pozwalała na intensywny wzrost cebuli. Występujące okresy chłodów, z opadami deszczu oraz małą ilością światła spowodowały opóźnienie wegetacji od
1–2 tygodni. Cebule nie były wystarczająco rozwinięte. Poziom fotosyntezy był bardzo niski. Na wielu plantacjach zaczęły pojawiać się niedobory manganu i magnezu. W takich warunkach pogodowych dla poprawy rozwoju roślin, wzmocnienia fotosyntezy i redukcji niedoborów w/w składników polecamy aplikację: 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Delfan Plus 2 l/ha + Nutricomplex 18–18–18 3 kg/ha + Magnitech 2 l/ha
Zabieg należy powtarzać co 7–10 dni. W przypadku zauważenia niedoborów manganu należy w miejsce Magnitechu wprowadzić Twintech Zn Mn 3 l/ha w 2 zabiegach co 7–10 dni. Zabiegi wymienionymi produktami przynoszą również bardzo dobre rezultaty w cebuli zimującej i dymce, gdy zależy na szybkim pobudzeniu rozwoju szczypioru. Cebule przeznaczone do długiego przechowywania powinny być nawożone dolistnie nawozem Drakar w dawce 3 l/ha. Zabiegi poleca się wykonać na 4 i 2 tygodnie przed całkowitym załamaniem szczypioru. Zabieg ten buduje masę bulwy oraz ogranicza straty przechowalnicze związane z ubytkiem masy. W doświadczeniach holenderskich starty te były niższe o 7%. Drakar jest nawozem dolistnym potasowym specjalnie formułowanym, aby maksymalnie przyspieszyć absorbcję potasu przez liście oraz podnieść skuteczność zabiegów dolistnych latem, w warunkach wysokiej temperatury i niskiej wilgotności powietrza. 
W minionym sezonie zadowalające efekty przyniosło również systematyczne stosowanie w małych dawkach produktu Phylgreen Kuma. Jest on oparty na zimnym ekstrakcie z alg Ascophylum nodosum wzbogaconym w aminokwasy. Stosowanie tego produktu pozwala w nowatorski sposób podejść do zapobiegania stresom abiotycznym oraz regeneracji roślin po ich przebyciu. Stosują systematycznie Phylgreen Kuma wykorzystuje się efekt primactive, który indukuje w roślinach wyższa tolerancję na niekorzystne warunki pogodowe. Rośliny w dużo mniejszym stopniu spowalniają swój metabolizm w okresie stresu i szybciej odbudowują swój metabolizm po jego ustąpieniu.

Doświadczenie: Phylgreen Kuma na cebuli

Polska południowo-wschodnia, Andrzej Zbroja: +48 609 476 339
Polska północno-zachodnia, Tomasz Bolek: +48 881 950 676
Polska południowo-zachodnia, Antoni Nowosad: +48 533 306 553
         Tradecorp Polska


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl