Cebule z włoską energią w Śliwnikach i Kobylnicy

1 września na polach Macieja Sztandery w Śliwnikach (woj. wielkopolskie) odbyło się spotkanie firmy Rol-Spec poświęcone odmianom cebuli włoskiej hodowli Cora Seeds. Drugie spotkanie, na którym można było obejrzeć cebule hodowli Cora Seeds odbyło się 5 września w Kobylnicy (woj. kujawsko-pomorskie). Jego współorganizatorami były: Hurtownia ogrodnicza Flortom, firma Rol-Spec oraz Amagro.

Podczas obydwu spotkań cebule z portfolio Rol-Spec zaprezentował Marcin Wieczyński. W Śliwnikach prezentowana była kolekcja odmian z siewu wiosennego. Znalazły się w niej odmiany w typie Hiszpańskim, Amerykańskim oraz w typie Włoskim. Na polu można było zobaczyć również odmiany o czerwonej i białej łusce.

Spotkanie w Kobylnicy

W typie Hiszpańskim

Najwcześniejsza z prezentowanych odmian w typie Hiszpańskim – Mitika F1 charakteryzuje się jasną jak na ten typ łuską i mocnym systemem korzeniowym. Cebule dorastają do dużych rozmiarów.

Nieco późniejsza od Mitiki F1 jest kolejna odmiana w typie Hiszpańskim – Fundador F1, tworząca wyjątkowo duże cebule, dobrze sprawdzające się w przetwórstwie. 

Khalifer F1 to odmiana o najdłuższym okresie wegetacji spośród cebul w typie Hiszpańskim w ofercie. Tworzy bardzo silnie rozbudowany system korzeniowy. Tym co odróżnia tę cebulę od poprzednich odmian oprócz wczesności jest brązowy kolor łuski. 

rol-Spec

W typie Amerykańskim

Z odmian w typie Amerykańskim zaprezentowany był Ambrador F1, który zdaniem M. Wieczyńskiego łączy duży potencjał plonotwórczy z silnym systemem korzeniowym i możliwością długiego przechowywania. – Według opinii wielu plantatorów cebula może doleżeć w przechowalni do końca kwietnia. Jest to zatem idealna propozycja dla gospodarstw obierających cebulę, którym zależy na dużym kalibrażu cebul, wysokim plonie i możliwości jak najdłuższego przetrzymania go po zbiorze – mówił M. Wieczyński. 

 

Cebule czerwone

Fiamma F1 to średnio późna cebula, która odznacza się dużym kalibrażem cebul i bardzo ciemnym kolorem łuski. Tworzy silny system korzeniowy i ma wysoki potencjał plonotwórczy. W tym roku wyróżniała się szczególnie pod względem zdrowotności szczypioru. 

Rol-Spec
Lisa F1 to odmiana o ok. tydzień wcześniejsza od Fiammy F1, tworzy wyrównane cebule o intensywnej barwie łusek i pojedynczym stożku wzrostu. 

Zdjęcia: M. Wieczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności