yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCebule z włoską energią w Śliwnikach i Kobylnicy

Cebule z włoską energią w Śliwnikach i Kobylnicy

1 września na polach Macieja Sztandery w Śliwnikach (woj. wielkopolskie) odbyło się spotkanie firmy Rol-Spec poświęcone odmianom cebuli włoskiej hodowli Cora Seeds. Drugie spotkanie, na którym można było obejrzeć cebule hodowli Cora Seeds odbyło się 5 września w Kobylnicy (woj. kujawsko-pomorskie). Jego współorganizatorami były: Hurtownia ogrodnicza Flortom, firma Rol-Spec oraz Amagro.

Podczas obydwu spotkań cebule z portfolio Rol-Spec zaprezentował Marcin Wieczyński. W Śliwnikach prezentowana była kolekcja odmian z siewu wiosennego. Znalazły się w niej odmiany w typie Hiszpańskim, Amerykańskim oraz w typie Włoskim. Na polu można było zobaczyć również odmiany o czerwonej i białej łusce.

Spotkanie w Kobylnicy

W typie Hiszpańskim

Najwcześniejsza z prezentowanych odmian w typie Hiszpańskim – Mitika F1 charakteryzuje się jasną jak na ten typ łuską i mocnym systemem korzeniowym. Cebule dorastają do dużych rozmiarów.

Nieco późniejsza od Mitiki F1 jest kolejna odmiana w typie Hiszpańskim – Fundador F1, tworząca wyjątkowo duże cebule, dobrze sprawdzające się w przetwórstwie. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Khalifer F1 to odmiana o najdłuższym okresie wegetacji spośród cebul w typie Hiszpańskim w ofercie. Tworzy bardzo silnie rozbudowany system korzeniowy. Tym co odróżnia tę cebulę od poprzednich odmian oprócz wczesności jest brązowy kolor łuski. 

rol-Spec

W typie Amerykańskim

Z odmian w typie Amerykańskim zaprezentowany był Ambrador F1, który zdaniem M. Wieczyńskiego łączy duży potencjał plonotwórczy z silnym systemem korzeniowym i możliwością długiego przechowywania. – Według opinii wielu plantatorów cebula może doleżeć w przechowalni do końca kwietnia. Jest to zatem idealna propozycja dla gospodarstw obierających cebulę, którym zależy na dużym kalibrażu cebul, wysokim plonie i możliwości jak najdłuższego przetrzymania go po zbiorze – mówił M. Wieczyński. 

 

Cebule czerwone

Fiamma F1 to średnio późna cebula, która odznacza się dużym kalibrażem cebul i bardzo ciemnym kolorem łuski. Tworzy silny system korzeniowy i ma wysoki potencjał plonotwórczy. W tym roku wyróżniała się szczególnie pod względem zdrowotności szczypioru. 

Rol-Spec
Lisa F1 to odmiana o ok. tydzień wcześniejsza od Fiammy F1, tworzy wyrównane cebule o intensywnej barwie łusek i pojedynczym stożku wzrostu. 

Zdjęcia: M. Wieczyński

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl