Hiszpania: rekomendują, by ograniczyć powierzchnię uprawy ziemniaka do 15 procent

fot. aw

Sektor ziemniaków został poważnie dotknięty w 2020 roku. Restrykcje przyjęte w gastronomii w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii wywarły dużą presję na sektor ziemniaków magazynowych, przeznaczonych właśnie głównie dla kanału HoReCa.

Sytuacja ta spowodowała, że ​​region Kastylia-Leon ma obecnie ok. 50% więcej zmagazynowanych ziemniaków niż zwykle i są duże trudności w znalezieniu dla nich rynków zbytu, mówi Eduardo Arroyo, prezes Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków Kastylia-Leon (APPACYL ).

W międzyczasie pakowacze nadal importują francuskie ziemniaki, które wypełniają półki sieci handlowych. W tej chwili ponad 80% ziemniaków sprzedawanych przez detalistów pochodzi z Francji, mówi Arroyo. Ale po co kupować ziemniaki francuskie, skoro w magazynie są ziemniaki hiszpańskie? Z jednej strony dlatego, że przechowywane zimą ziemniaki, mimo lepszej jakości kulinarnej, mają również bardziej szorstką skórkę mycie, gorzej się myją, przez co nie spełniają wymagań dużych dystrybutorów.

Poza tym, mimo że ceny są bardzo niskie,ok. 50% zostaje wyrzuconych po kalibracji, podczas gdy francuskie kupowane luzem mają bardziej jednorodną jakość, więc jako całość oferują lepszy stosunek jakości do ceny – mówi Eduardo Arroyo.

W obliczu tej sytuacji APPACYL zalecił hodowcom ziemniaków ograniczenie sadzenia ziemniaków w tym roku o około 15% w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ przewiduje się, że popyt w 2021 roku może być podobny do tego z 2020 roku i redukcja taka jest zgodna z zaleceniami przez Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej (NEPG).

APPACYL zaleca również, aby rolnicy sadzili odmiany łatwiejsze do mycia, zamiast tych przeznaczonych dla firm cateringowych. Chociaż prawdą jest, że te pierwsze oferują niższe plony, oczekuje się, że będą łatwiejsze w sprzedaży w obliczu sytuacji związanej z COVID-19. Zalecają również, aby w przypadku upraw dla kanału HoReCa było to robione na podstawie umowy, aby zapewnić ich późniejszą sprzedaż.

Liczby
Zgodnie z najnowszymi danymi Rady Rolnictwa rządu Kastylii i Leonu w ubiegłym sezonie obsadzono 18 371 hektarów ziemniaków (poniżej pierwotnych prognoz) i zebrano 838 000 ton tych warzyw. Oczekuje się, że w 2021 roku areał zmniejszy się do około 17 000 hektarów – mówi Arroyo.

Źródło: Freshplaza.es

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności