yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPrzygotowanie do zbioru warzyw korzeniowych

Przygotowanie do zbioru warzyw korzeniowych

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warzywa korzeniowe, a szczególnie marchew to jedno z podstawowych warzyw polowych uprawianych w Polsce. Według danych GUS w 2018 roku wielkości powierzchni upraw tego warzywa wynosiła ponad 22 tys. ha, a zbiory przekraczały 700 tys. ton.

Obecnie na polach trwa intensywny wzrost warzyw korzeniowych, w tym marchwi. W zależności od regionu, panujących tam warunków pogodowych, jak również zastosowanych terminów siewu jest ona w różnych fazach rozwojowych, począwszy od fazy kiedy korzenie zaczynają poszerzać swoją średnicę, do momentu aż osiągają 30% typowej wielkości. Te fazy związane są z intensywnym rozwojem korzeni spichrzowych, które w tym czasie należy intensywnie odżywiać, aby uzyskać jak najwyższy i najlepszy jakościowo plon.

Pierwiastkami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju marchwi są: potasodpowiedzialny za wzrost korzeni i nagromadzanie cukrów, miedźpoprawiająca wybarwienie korzeni spichrzowych, jak również wapń odpowiadający za jędrność korzeni. Aby roślina miała dostęp do tych składników warto stosować nawozy dolistne zawierające te pierwiastki lub stymulatory, które będą pobudzały roślinę do pobierania pierwiastków z gleby.

Firma INTERMAG poleca stosowanie stymulatora wzrostu i plonowania TYTANIT, który intensywnie pobudza rozwój sytemu korzeniowego rośliny, intensyfikując pobieranie składników pokarmowych z gleby, szczególnie K, Ca, Mg, Fe i N, wpływając tym samym na szybki wzrost i przyrost korzeni spichrzowych. TYTANIT odpowiada także za zwiększenie chlorofilu w liściach roślin przez co pobudza procesy fotosyntezy i w efekcie wpływa na przyrost biomasy i plon roślin.

W obecnie panujących warunkach pogodowych, w szczególności w przypadku braku opadów warto sięgnąć także po stymulator OPTYSIL. Produkt ten jest bogaty w krzem, który roślina wbudowuje w ściany komórkowe ograniczając w ten sposób parowanie wody z roślin, zapewniając jej jędrność i większą odporność na suszę. OPTYSIL to stymulator zwiększający tolerancję roślin na ataki agrofagów takich jak szkodniki czy choroby grzybowe. Rośliny stymulowane tym preparatem są również mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne w trakcie zbioru.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tegoroczny rok nie jest łatwy dla polskich ogrodników. Bardzo wysokie temperatury panujące w czerwcu i susza, która trwa sprawiają, że wiele plantacji jest niedokarmionych i w słabej kondycji. Obecnie panująca niższa temperatura sprawia, że zabiegi dolistne są możliwe do wykonania dlatego nie warto zwlekać i już dziś należy zastosować intensywne dokarmianie roślin, w szczególności stymulatorami, które pomogą roślinom osiągnąć wysokie plony i w momencie zbiorów zapewnią rolnikom oczekiwany zysk.

Artykuł sponsorowany INTERMAG
Źródło: Intermag.pl

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl