Zbiory ziemniaków stoją pod znakiem zapytania. Pogoda nas nie oszczędza…

Oszacowane plony ziemniaków w 2023 roku nie są optymistyczne dla Polski. Oczekuje się, że spadną one aż o 10% względem poprzedniego roku. Poza granicami naszego kraju sprawy mają się zupełnie inaczej… 

Według NEPG, co przekazuje Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego, łączny areał produkcji ziemniaków w Belgii, Holandii, Francji i Niemczech wzrośnie o 2-3% r/r. Niemniej obawy o tegoroczny poziom produkcji budzą nienajlepsze warunki dla unijnych upraw.

KE ocenia jednak, że tegoroczne plony ziemniaków w UE (Mars Bulletin) mogą być o 4% wyższe w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat oraz o 1% wyższe w stosunku do 2022. Niestety… Prognozy nie są tak optymistyczne, jeśli chodzi o samą Polskę. Tutaj przewiduje się znaczący spadek.

W przypadku Polski oszacowane tegoroczne plony ziemniaków mają być niższe o 10% r/r, co będzie decydujące dla zbiorów, gdyż… Jak oszacował GUS w wiosennej ocenie stanu upraw, powierzchnia upraw ziemniaków w Polsce wyniesie ok. 200 tys. ha i będzie zbliżona do roku poprzedniego.

– Znaczącym ryzykiem dla krajowej produkcji warzyw będzie wpływ suszy rolniczej. Jej zasięg w przypadku warzyw gruntowych w czerwcu był największy od 2019 roku – podsumowuje PKO Bank Polski.

Spoglądając na aktualną sytuację na plantacjach należy stwierdzić, że prognozy niestety mogą być trafne… W wielu regionach Polski panuje dotkliwa susza, a rośliny nieustannie narażone są na wysoką temperaturę. Niektórzy producenci nawadniają swoje uprawy, jednak nie wszyscy mają taką możliwość.

Źródło: PKO Bank Polski

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Panele fotowoltaiczne w ogrodzie
  2. szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)
  3. Polska papryka

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności