Zmiany na rynku ziemniaków

sadzenie ziemniaków

Mgr Wiesław Dzwonkowski z Zakładu Badań Rynkowych IERiGŻ-PIB w Warszawie informuje o poważnych zakłóceniach na rynku usług gastronomicznych i eksportowych, które powodują, że zapasy gotowych produktów ziemniaczanych rosną na całym świecie, zmuszając przetwórców do ponownej oceny swoich potrzeb do końca bieżącego sezonu oraz perspektyw nadchodzącego (2020/2021). W Europie Zachodniej praktycznie „zamarł” handel na wolnym rynku ziemniakami do przetwórstwa na frytki i chipsy. W konsekwencji są duże ich zapasy, które w części zostaną skierowane do sprzedaży jako ziemniaki do bezpośredniej konsumpcji. Konsekwencją tego stanu jest dramatyczny spadek wyceny kontraktów futures na EEX z dostawą w kwietniu 2020 r. W końcu marca wyniosła ona zaledwie 27 euro/t, wobec 185 euro/t w pierwszych tygodniach stycznia i 300 euro/t w lipcu 2019 r. W porównaniu z najwyższą ceną w bieżącym sezonie, aktualny poziom tych notowań jest niższy o 86,5%. Zmiana na rynku ziemniaków do przetwórstwa nigdy nie była bardziej dramatyczna jak w tym roku – informuje W. Dzwonkowski.

Wielu ekspertów w Europie Zachodniej twierdzi, że minie pół roku zanim życie wróci do normalności, kiedy ludzie będą mogli robić zakupy i wychodzić na posiłek lub spędzać wolny czas poza domem, czyli byłby to przełom września i października, kiedy zbiory ziemniaków są już zaawansowane. Kryzys nadszedł w kluczowym momencie w kalendarzu ziemniaków, kiedy plantatorzy dokonują pierwszych nasadzeń. Są już doniesienia od przetwórców, którzy starają się zmniejszyć średnio o 20% ilości w umowach na dostawy po zbiorach w 2020 r. Natomiast sprzedaż „świeżych” ziemniaków w ostatnim okresie wzrosła we wszystkich częściach świata. W związku z tym nastąpił ogromny wzrost zakupów na poziomie detalicznym, zaostrzony przez zapasy niektórych kupujących – przekazywał specjalista.

Więcej szczegółów ze światowych rynków ziemniaka w najbliższym miesięczniku „Warzywa”

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności