yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościMichał Raj o wstępnym podsumowaniu sezonu kapuścianego 2022

Michał Raj o wstępnym podsumowaniu sezonu kapuścianego 2022 [VIDEO]

Sezon 2022 w uprawie kapusty, to sezon wyzwań. Oprócz drastycznie wysokich kosztów produkcji dochodzi także brak siły najemnej, która w ostatnim czasie jest coraz bardziej problematyczna. Jaka będzie koniunktura na rynku? Czy sprzedawać kapustę jesienią bezpośrednio z pola, a może warto przechowywać i czekać na lepszą cenę? To dylematy, nad którymi zastanawiają się dzisiaj rolnicy. Poprosiliśmy Michała Raja, producenta kapusty w miejscowości Uniejów-Kolonia (gm.Charsznica) o podsumowanie sezonu kapuścianego.

Michał Raj, wraz z rodziną, zajmuje się uprawą kapusty z przeznaczeniem do przetwórstwa. Jak informuje producent, w tym roku trudny był wybór odpowiedniego terminu sadzenia rozsady wiosną. W maju susza utrudniała przyjęcie się roślin na miejsce stałe, a do tego doszły liczne uszkodzenia, głównie stożka wzrostu, spowodowane przez dzikie ptactwo. Charsznickie pola charakteryzują się dużym rozdrobnieniem. Plantacje kapusty zwykle nie są nawadnianie. W opinii producentów z tego regionu, to był trudny rok. Począwszy od wysokich kosztów produkcji, wysokich cen nawozów, opału, po problemy związane z brakiem pracowników sezonowych. Do tego dochodzą inne czynniki, na które nikt nie ma wpływu: pogoda.

Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć czy decydować się na przechowywanie kapusty czy sprzedawać ją bezpośrednio z pola. Chciałbym zaapelować do wszystkich producentów , nauczmy się kalkulować naszą pracę, dokładnie liczmy koszty oraz uwzględniajmy w tym naszą prace, nasz wkład fizyczny. Nie sprzedajmy towaru za bezcen!!! – apeluje Michał Raj. 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym Michał Raj wstępnie podsumowuje sezon kapuściany 2022.

 

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl