• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMichał Raj o wstępnym podsumowaniu sezonu kapuścianego 2022

Michał Raj o wstępnym podsumowaniu sezonu kapuścianego 2022 [VIDEO]

Sezon 2022 w uprawie kapusty, to sezon wyzwań. Oprócz drastycznie wysokich kosztów produkcji dochodzi także brak siły najemnej, która w ostatnim czasie jest coraz bardziej problematyczna. Jaka będzie koniunktura na rynku? Czy sprzedawać kapustę jesienią bezpośrednio z pola, a może warto przechowywać i czekać na lepszą cenę? To dylematy, nad którymi zastanawiają się dzisiaj rolnicy. Poprosiliśmy Michała Raja, producenta kapusty w miejscowości Uniejów-Kolonia (gm.Charsznica) o podsumowanie sezonu kapuścianego.

Michał Raj, wraz z rodziną, zajmuje się uprawą kapusty z przeznaczeniem do przetwórstwa. Jak informuje producent, w tym roku trudny był wybór odpowiedniego terminu sadzenia rozsady wiosną. W maju susza utrudniała przyjęcie się roślin na miejsce stałe, a do tego doszły liczne uszkodzenia, głównie stożka wzrostu, spowodowane przez dzikie ptactwo. Charsznickie pola charakteryzują się dużym rozdrobnieniem. Plantacje kapusty zwykle nie są nawadnianie. W opinii producentów z tego regionu, to był trudny rok. Począwszy od wysokich kosztów produkcji, wysokich cen nawozów, opału, po problemy związane z brakiem pracowników sezonowych. Do tego dochodzą inne czynniki, na które nikt nie ma wpływu: pogoda.

Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć czy decydować się na przechowywanie kapusty czy sprzedawać ją bezpośrednio z pola. Chciałbym zaapelować do wszystkich producentów , nauczmy się kalkulować naszą pracę, dokładnie liczmy koszty oraz uwzględniajmy w tym naszą prace, nasz wkład fizyczny. Nie sprzedajmy towaru za bezcen!!! – apeluje Michał Raj. 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym Michał Raj wstępnie podsumowuje sezon kapuściany 2022.

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl