• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNiższa inflacja w marcu? We wszystkim jest pewien haczyk…

Niższa inflacja w marcu? We wszystkim jest pewien haczyk…

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację tyczącą się inflacji w marcu 2023 roku. Na pierwszy rzut oka możemy pomyśleć, że sytuacja kieruje się na dobry tor, gdyż jej poziom jest niższy aniżeli w lutym. Warto jednak uwzględnić jeden, dość znaczący szczegół… Czy ceny rzeczywiście są niższe?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2023 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 16,2%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,1%. W ramach przypomnienia, inflacja w lutym ukształtowała się na poziomie 18,4%.

Ceny na rynku paliw w porównaniu do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 1,8%. Co ciekawe, porównując marzec 2023 roku do analogicznego okresu w roku ubiegłym, możemy dostrzec, że ceny niemalże się nie zmieniły. GUS podaje, że są one wyższe zaledwie o 0,2%.

W sektorze tyczącym się energii również możemy zauważyć pewien spadek cen. Względem lutego stawki obniżyły się bowiem o 0,6%. W tym przypadku znacznie gorzej wygląda jednak odniesienie do roku ubiegłego. Mianowicie, ceny nośników energii wzrosły o 26%.

Na tym się jednak kończy… Żywność i napoje bezalkoholowe w marcu w bieżącym roku okazały się bowiem droższe o 2,3% względem poprzedniego miesiąca. Co również warto podkreślić, wzrost cen żywności w marcu rok do roku wynosi 24%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Omawiając temat inflacji należy zwrócić uwagę na pewien dodatkowy aspekt. Dotychczas dane inflacyjne były wyznaczane w odniesieniu do cen sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Aktualnie natomiast pod uwagę będą brane miesiące, w których doświadczyliśmy już skoku stawek, co było konsekwencją działań wojennych na wschodzie.

Tak więc, aktualny spadek inflacji z poziomu 18,4% do 16,2% nie jest efektem stabilizacji na rynku. Głównym czynnikiem wpływającym na taki stan rzeczy jest przede wszystkim wyższa baza, na podstawie której został określony bieżący wskaźnik. Gdyby nie ten fakt, inflacja w marcu najprawdopodobniej byłaby wyższa, gdyż jak poinformował GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,1%.

Źródło: GUS


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl