Porady prawne: Procedura dziedziczenia gospodarstwa rolnego po śmierci rolnika

Po śmierci członka rodziny zawsze stajemy przed trudnym pytaniem – jak przebiega procedura dziedziczenia, komu należy się spadek i do kogo mamy się zgłosić aby dopełnić formalności. Pewne komplikacje pojawiają się, jeżeli mamy do czynienia z dziedziczeniem gospodarstwa rolnego.

Jeżeli spadek w postaci gospodarstwa rolnego przysługuje od innej osoby niż osoba bliska, należy pamiętać o konieczności uzyskania zgody KOWR, bądź o możliwości skorzystania przez niego z prawa pierwokupu. W takiej sytuacji niezwłocznie po nabyciu przedmiotowej nieruchomości rolnej spadkobierca zobowiązany jest do zawiadomienia KOWR o jej nabyciu. Do zawiadomienia należy dołączyć też wypis z ewidencji gruntów i budynków dotyczący nieruchomości rolnej stanowiącej przedmiot nabycia.

Powyższe ograniczenie odnośnie nabywców nieruchomości rolnych zostało wprowadzone przez dodanie przepisów art. 2b ust. 1 i 2 u.k.u.r. w kwietniu 2016 r. Wprowadzone zmiany w praktyce oznaczały, że o uzyskanie zgody muszą występować wyłącznie osoby, które stały się właścicielami (współwłaścicielami) nieruchomości rolnej po wejściu w życie przepisów wprowadzających te obowiązki i ograniczenia, tj. począwszy od dnia 30 kwietnia 2016 roku – mówi mec. Paulina Józefczyk z Kancelarii Krzeszewski & Partnerzy.

Kancelaria Kaniszewski & Partnerzy

Źródło: Wiadomości Rolnicze Polska

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności