yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościA może rolników wspomogą pracownicy z innych branż?

A może rolników wspomogą pracownicy z innych branż?

Jak w tym roku wyglądać będzie sytuacja z dostępnością siły roboczej? Nic dziwnego, że to pytanie ostatnio bardzo często pojawia się w dyskusjach.
Z zagranicznych mediów płyną informacje, że już w tym momencie jest już duży kłopot ze znalezieniem odpowiedniej ilości ludzi do pracy. Winny jest strach przed koronawirusem i zamykanie granic przed obcokrajowcami.

O braku siły roboczej mówią Niemcy i Włosi ­– w tym momencie największy deficyt odczuwają gospodarstwa produkujące szparagi. Na brak pracowników skarżyła się także ostatnio Nowa Zelandia i Szwajcaria. W Polsce prace polowe dopiero zaczynają się. Mimo to nie wszyscy producenci mają ostateczną ilość rąk do pracy, aby spokojnie wykonywać prace pielęgnacyjne pod osłonami oraz sadzenie rozsad w polu.

Co ciekawe, w niemieckich mediach zaczynają się pojawiać apele, aby pracownicy, którzy stracili pracę albo są na przymusowym urlopie (restauracje, bary, branża turystyczna) wspomogli sektor rolniczy.

Wśród komentujących budzi to powątpiewanie, a czasami i śmiech. Nie sądzą, aby ludzie chętnie dorabiali, chociażby na wyżej wymienionych plantacjach szparagów. Tym bardziej, że dla niektórych jest to gorsza praca pod względem statusu społecznego. Niektórzy także dziwią się, że problem w ogóle występuje, biorąc pod uwagę, że społeczeństwo niemieckie zostało ostatnio zasilone dużą liczbą imigrantów.

Jak będzie wyglądała sytuacja w kolejnych miesiącach? Czas pokaże, jednak obawa na dostępność siły roboczej jest duża. Bo, jeśli nie trudności z przekroczeniem granicy to zwykła obawa przed zachorowaniem może tych pracowników wystraszyć…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl