Aktualne ceny papryki na rynku hurtowym w Broniszach [05.10.2022]

Uwzględniając ostatnie tygodnie cena papryki na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach zdaję się być dość stabilna. Jakich więc cen mogą spodziewać się producenci?

Omawiając sytuację cenową papryki, podobnie jak w przypadku innych warzyw, należy wziąć pod uwagę niezwykle trudne warunki, z którymi zmagają się producenci. Koszty produkcji są bowiem bardzo wysokie a prowadzenie upraw w przyszłym sezonie stoi pod niemałym znakiem zapytania.

W szczególności dotyczy to upraw szklarniowych, takich jak papryka. Szklarnie wymagają nieustannego ogrzewania, by zapewnić roślinom odpowiednie do wzrostu warunki a także zapobiec powstawaniu chorób i rozprzestrzenianiu się szkodników.

Ważną kwestią pozostaje więc wynagrodzenie, od którego zależy przyszłość producentów. Wraz z początkiem sezonu ustalili oni, że cena wiążąca się z opłacalnością oscyluje na poziomie 4,50 zł za kilogram. Mogłoby się więc wydawać, że cena na rynku hurtowym w Broniszach jest zadowalająca.

Niemniej… Należy tutaj uwzględnić pozostałe koszty. Mowa chociażby o kosztach paliwa, które wykorzystujemy na dojazd na rynek. Często jest on dość znacząco oddalony, przez co codzienna droga w obie strony generuje wysokie kwoty. Nie można zapominać również o opłacie za wjazd. Nie wspominając o stale pogarszającej się sytuacji w rolnictwie, przez co kolejny sezon wymagał będzie zdecydowanie wyższych nakładów…

Z tego względu producenci oferujący paprykę na rynku hurtowym w Broniszach starają się utrzymywać ceny na stałym poziomie. Stawki na ten moment oscylują w granicach 6,00-7,00 zł za kilogram. Zdarza się, że najwyższej jakości produkt osiąga ceny rzędu 8,00 zł, jednak mowa o największych, odpowiednio sortowanych partiach.

Nieco niższą cenę osiągają papryki klasy drugiej. Mowa o drobniejszych sztukach z wadami kształtu. W tym przypadku ceny sięgają 4,00 zł za kilogram. Stawki u hurtowników przedstawiają się natomiast na poziomie 6,00-6,50 zł za kilogram.

Na koniec, papryka zielona… Sytuacja pozostaje tutaj niezmienna od dość długiego czasu. Producenci wciąż mogą bowiem spodziewać się cen rzędu 4,00-5,00 zł za kilogram.

Related Posts

  1. Cukina
  2. Henryk Kowalczyk na spotkaniu z rolnikami
  3. ciagnik z opryskiwacze na polu cebulu

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności