yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościBrokuły w przed- i poplonie

Brokuły w przed- i poplonie

W minioną środę 17 października w Brudni w gminie Dąbrowa Biskupia (woj. kujawsko-pomorskie) zorganizowano już po raz drugi w tym sezonie prezentację odmian brokułów z oferty firmy Syngenta w gospodarstwie Adriana, Damiana i Marka Zielińskich. Podczas pierwszej prezentacji rośliny sadzono na przełomie marca i kwietnia i zaprezentowano je pod koniec czerwca (relację z tego spotkania przeczytają Państwo w Warzywach 8/2018 na str. 42. Tutaj zaprenumerujecie nasz miesięcznik www.plantpress.pl).

Na spotkaniu w październiku można było zobaczyć te same odmiany sadzone w połowie lipca (jedynie odmiana Monrello F1 była sadzona 7 lipca). Miesiąc po posadzeniu roślin na plantacji wykonano oprysk preparatem Ridomil Gold, a w czasie wiązania róży zastosowano Scorpion. Warunki dla wzrostu roślin – zarówno na zbiory letnie, jak i jesienne były trudne, ze względu na panującą suszę, ale jak można było się przekonać na polu wszystkie odmiany były dobrej jakości, co potwierdzali również uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele zakładów przetwórczych m.in. CK Frost, Orlemans, Greenyard Frozen czy Unifreeze.
Z firmy Marek Zieliński reprezentujący firmę Syngenta przedstawił odmiany brokułów: Monrello F1, Beachy F1, Monclano F1, Batory F1 oraz Monaco F1.

W przypadku mieszańca Monrello F1 zaznaczył, że jest to typowa odmiana do uprawy na jesień, którą należy sadzić pod koniec czerwca, do początku lipca. W nasadzeniach na zbiór jesienny sprawdza się również odmiana Monclano F1 o silnym wzroście, wyróżniająca się odpornością na choroby, dająca wysoki plon dobrej jakości. Natomiast nowa odmiana Beachy F1 najlepiej sprawdza się w nasadzeniach wiosennych, wczesnych, ale udaje się również na zbory jesienne. Wyróżnia się wysoką jakością róż, z drobnymi pąkami, cenną jej cechą odmianową jest brak tendencji do jamistości głąba. Warto pamiętać, że odmianę tę należy sadzić w dość dużym zagęszczeniu 35–38 tys. roślin/ha. Batory F1 – to również odmiana szczególnie polecana na nasadzenia wiosenne, w tym sezonie bardzo dobrze znosiła suszę, zachowała wysoką jakość. Z kolei Monaco F1 – to uniwersalny mieszaniec sprawdzający się z nasadzeń wiosennych i jesiennych (nasadzenia po 5 lipca), nie wcześniej, bo wówczas ma tendencje do przerastania liśćmi. Przy zagęszczeniu 30 tys. roślin/ha, z nawadnianiem. Wszystkie zaprezentowane odmiany nadają się zarówno dla przemysłu, jak i na rynek świeży.

Współorganizatorem spotkania była firma Bio Agris oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Krzysztof Kucharski (Grupa Kasoń) informował, że kolekcja odmian została założona z rozsady wyprodukowanej w tej firmie, ale oferta rozsad jest znacznie szersza, obejmuje zarówno warzywa gruntowe, jak i do upraw pod osłonami.

Szymon Cieśliński z firmy Bio Agris zwrócił uwagę na termin stosowania preparatu X-Stress. Informował, że produkt ten musi być zastosowany stosunkowo wcześnie, tzn. gdy róża brokuła lub kalafiora ma nie więcej niż 5 cm średnicy. Celem tego środka jest spowolnienie efektów starzenia się roślin, żeby wydłużyć termin zbioru. Składnikiem środka X-stress jest hormon roślinny, który przemiesza się w roślinie systemicznie, aby ten transport był efektywny roślina musi być w pełni turgoru. Szymon Cieśliński zapowiedział pojawienie się nowego produktu w ofercie firmy Bio Agris – będzie to nawóz Delta, zawierający azot w formie amidowej – szybko dostępnej dla roślin.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Informacje z zakresu ochrony warzyw kapustnych przed chorobami i szkodnikami przekazał Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Mówił on przede wszystkim o problemach ze zwalczaniem szkodników m.in. śmietki, chowaczy, mączlika warzywnego, mszyc, tantnisia krzyżowiaczka.

Więcej szczegółowych informacji z tego spotkania zamieścimy na łamach miesięcznika „Warzywa”.

Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl