Ceny i popyt na polskie ziemniaki znacząco w górę (22.04.2022 r.)

Ziemniaki-na-rynku-Bronisze

Polskie ziemniaki dość długi czas zmagały się z nieciekawą sytuacją na rynku hurtowym. Całe szczęście, okoliczności są coraz bardziej sprzyjające dla polskich producentów. Jak kształtują się ceny ziemniaków w kwietniu 2022?

Krajowy produkt przez znaczny okres nie cieszył się wysokim popytem. Często wyborem konsumentów stawały się zagraniczne zamienniki. Podaż na rynku była bardzo wysoka co uniemożliwiało uzyskanie lepszych cen, które na tamten okres zdecydowanie odchodziły od oczekiwań. Niemniej, sytuacja się zmieniła z korzyścią dla polskich producentów.

Co na to wpływa? Tak jak wspominaliśmy, znaczącym czynnikiem jest zmniejszona podaż krajowego produktu. Co więcej, na rynku nie ma tańszej alternatywy z zagranicy. Młode ziemniaki cypryjskie, ze względu na tamtejsze warunki pogodowe, które powodują braki w podaży, są droższe. Cena detaliczna dla sklepikarzy dochodzi nawet do 4 zł. Natomiast w hurcie stawki oscylują w przedziale 3,50-4 zł. Egipskie są trochę tańsze – kosztują 2,80-3 zł za kilogram.

Warto również zaznaczyć, że nie ma tańszej alternatywy względem naszych ziemniaków z Belgii czy Holandii. W ubiegłym roku produkty z tamtejszych stron były tańsze niż krajowe. W ich przypadku ceny zależą oczywiście od odmiany i kształtują się na poziomie od 18 do 22 zł za worek 15 kilogramowy. Jest to dość wysoka cena, która automatycznie ciągnie nasze ziemniaki w górę.

Na ile więc możemy liczyć za krajowy produkt? Tutaj również w zależności od odmiany, a także jakości oferowanego produktu, stawki przedstawiają się w przedziale 15-18 zł za worek. Natomiast w przypadku bardziej popularnych odmian ziemniaków, ceny w detalu osiągają nawet 20 zł.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Nawozy w gospodarstwie warzywniczym
  2. Premiera ciągników Massey Ferguson we Francji

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności