• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzemu ceny nawozów są tak wysokie? Kolejne wytłumaczenia Ministerstwa Rolnictwa

Czemu ceny nawozów są tak wysokie? Kolejne wytłumaczenia Ministerstwa Rolnictwa

Od kilku miesięcy mamy do czynienia z drastycznymi wzrostami cen nawozów mineralnych. Sytuacja dla rolników jest trudna. Co składa się na ich wysoką cenę? Ministerstwo Rolnictwa tłumaczy się po raz kolejny. Na jakie wsparcie i pomoc mogą liczyć producenci?

Zdaniem Ministerstwa mówiąc o cenach nawozów ważnym aspektem jest cena ich produkcji i koszt w handlu światowym. Aktualnie substancją używaną do produkcji 97% nawozów azotowych jest amoniak. Z kolei koszt jego wytworzenia to w 80-90% gaz ziemny. Jego wysoka cena ma olbrzymi wpływ na to, ile konsument będzie musiał zapłacić za worek nawozu.

W grudniu 2021 r. koszt tego surowca wynosił aż 183 EUR/MWh, co nie pozostało bez wpływu na pozostających na europejskim rynku producentów nawozów (Anwil S.A, Grupa Azoty S.A) i niedługo później byliśmy świadkami kolejnego wzrostu. Warto wspomnieć, że na wzgląd wysokich cen gazu, wiele firm nawozowych ograniczyło lub całkowicie wstrzymało produkcję.

Rolnik za nawozy azotowe musiał w tamtym okresie zapłacić ponad 2-krotnie więcej niż rok temu – najbardziej zdrożał saletrzak i saletra amonowa (2,5-krotnie). Superfosfaty zdrożały o około 40%, natomiast sól potasowa o około 50%. Co prawda 26 stycznia br. nastąpiły „obniżki” cen gazu i tym samym koszt nawozów zmalał do tych z początku grudnia roku ubiegłego, jednak wciąż nie możemy mówić tu o akceptowalnym poziomie względem tego, ile za te same nawozy musieliśmy zapłacić rok temu. O czym warto powiedzieć, dystrybutorzy upublicznili cenniki, co pozwoliło ustabilizować ceny.

Jak podkreśla Ministerstwo, chcąc wesprzeć rolników przyspieszyło wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie, co umożliwia zakup środków produkcji, a w tym nawozów. Ponadto, prowadzi rozmowy z krajowymi producentami nawozów oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych w celu poprawy sytuacji rynkowej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W związku z interwencją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zadeklarował się do podejmowania niezbędnych działań w ramach przysługujących mu kompetencji, w celu zbadania rynku produkcji i dostaw nawozów mineralnych, a także weryfikacji czy podwyżki cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne i czy nie są wynikiem praktyk ograniczających konkurencję.

Dodatkowo zostały wprowadzone obniżone stawki VAT, w tym na nawozy, paliwa i gaz. Jednak jak to w praktyce wygląda chyba doskonale Państwo wiedzą… Warto wspomnieć, że Premier Mateusz Morawiecki wystąpił z wnioskiem do KE o uruchomienie różnych rodzajów wspólnotowej pomocy na zakup nawozów.

W produkcji rolnej nawozy odgrywają bardzo istotną rolę. Pozostaje pytanie czy podjęte działania wystarczą, aby koszty produkcji nie przekroczyły cen sprzedaży, a nawozić przecież trzeba… I chyba niestety znamy odpowiedź.

 

Źródło: KRiR


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl