yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzy ceny nawozów wywindują ceny żywności?

Czy ceny nawozów wywindują ceny żywności?

Obserwuje się dalszy wzrost światowych cen surowców rolnych. W najbliższym czasie wzrost dynamiki cen będzie miał szeroki zakres produktowy i zostanie odnotowany m.in. w przypadku kategorii „pieczywo i produkty zbożowe”, „mięso”, „mleko, sery i jaja”, oleje i tłuszcze” oraz „owoce” i „warzywa”.  

Wrzesień przyniósł dalszy wzrost światowych cen surowców rolnych. Co więcej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wzrost ten utrzyma się w kolejnych miesiącach. Indeks światowych cen żywności FAO zwiększył się we wrześniu tego roku do 130,0 pkt. wobec 128,5 pkt. w sierpniu (+1,2 proc. miesiąc do miesiąca). Wzrost indeksu światowych cen żywności FAO miał szeroki zakres produktowy i wynikał z wyższych cen wszystkich pięciu jego składowych: dla zbóż, oleju roślinnego, produktów mlecznych , cukru oraz mięsa.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to nie koniec wzrostu indeksu światowych cen żywności FAO. Wynika to m.in. z obserwowanego w ostatnich miesiącach gwałtownego wzrostu światowych cen gazu ziemnego, które w Europie osiągnęły już rekordowy poziom. Gaz ziemny jest surowcem wykorzystywanym w produkcji nawozów azotowych, będących podstawowymi nawozami mineralnymi i składnikiem głównych mieszanek nawozowych. Gaz ziemny stanowi od 60 do 80 proc. kosztów produkcji nawozów azotowych, co tłumaczy obserwowany w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost ich cen.

Źródło: Datastream, Credit Agricole

Rynek nawozów mineralnych a ceny żywności

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wysokie ceny nawozów oddziałują w kierunku ich mniejszego wykorzystania, co będzie negatywne dla wydajności produkcji roślinnej. W tej sytuacji trudno oczekiwać, że kolejny sezon przyniesie odbudowę obserwowanych obecnie niskich na tle historycznym światowych zapasów zbóż i roślin oleistych. Przy rosnącym z roku na rok spożyciu zbóż i roślin oleistych będzie to oddziaływać w kierunku wzrostu ich cen. Oznacza to wyższe ceny pasz, a w konsekwencji wyższe koszty produkcji zwierzęcej.

Ze względu na postępującą globalizację ceny żywności w Polsce są obecnie w większości przypadków kształtowane głównie przez czynniki globalne. Stąd można mieć obawy, że obserwowany obecnie silny wzrost indeksu FAO znajdzie wkrótce odzwierciedlenie w wyższej dynamice cen żywności w Polsce. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć indeks FAO niesie cenne informacje nt. kształtowania się cen żywności na świecie, to należy bardzo ostrożnie wyciągać na jego podstawie wnioski dotyczące perspektyw kształtowania się cen żywności w Polsce.

Źródło: Obserwatorfinansowy.pl

 

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl