• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDemoFarma w nowoczesnym przekazie

DemoFarma w nowoczesnym przekazie

Epidemia koronawirusa paraliżuje funkcjonowanie wielu dziedzin życia. Eksperci zapowiadają, że na poprawę sytuacji będzie trzeba trochę poczekać. Dlatego firmy szukają rozwiązań, jak poradzić sobie w tych trudnych czasach. Sposobem dotarcia do klientów jest tradycyjna prasa, ale też sieć internetowa. Wykorzystując tę drogę firma Timac Agro Polska (TAP) zaprosiła dziś swoich klientów oraz media na webinarium – spotkanie, na którym za pośrednictwem internetu przedstawiono prezentację podsumowującą projekt DemoFarma 2019.

Spotkanie prowadzili Monika Komińczyk oraz Karol Majchrowski reprezentujący firmę TAP. W czasie transmisji prowadzonej na żywo Karol Majchrowski informował, że celem projektu Demo Farma było stworzenie takich warunków wzrostu roślin, jakie występują w wielu gospodarstwach i sprawdzenie efektywności nawożenia w różnych kombinacjach. Poletka przygotowano w Polsce centralnej, we wsi Mokra k. Skierniewic. Na powierzchni 1 ha wyznaczono 36 poletek doświadczalnych, na których testowane były technologie produkcji 12 gatunków warzyw. W realizację projektu włączyło się kilka podmiotów: Bejo Zaden i Seminis – dostawcy nasion warzyw, Grupa Producentów Rozsad „Krasoń” – dostawca rozsad warzyw, BASF Polska, która opracowała program ochrony roślin na poletkach, a także dostawca stacji pogodowych iMETOS.

Prelegent zaznaczył, że doświadczenie to było prowadzone w naprawdę trudnych warunkach suszy, upałów, gradobicia i wysokiej presji patogenów, ale dzięki temu pozwoliło na obserwacje, jak poszczególne odmiany radzą sobie w określonych warunkach uprawy po to, by jak najlepiej móc doradzać producentom. Specjaliści z firmy TAP podkreślili, że dla firmy ważne są takie badania, żeby mieć dla klientów miał gotowe rozwiązania.

W programach nawożenia oceniano 3 kombinacje – jedną opartą na produktach z firmy Yara, drugą stanowiły kompozycje nawozów dostępnych na rynku, a trzecia została stworzona z nawozów Timac Agro Polska. Obejmowała ona m.in. takie nawozy jak: Eurofertil TOP 51 NPK, Physiomax 975, Sulfammo 23-N-Process, a także Fertiactyl Starter, Fertileader Vital oraz Fertileader Elite. Ze względu na trudne warunki uprawy w przypadku trzech gatunków nie udało się zebrać plonów, natomiast z pozostałych 9 uzyskano całkiem nie złe, jak na te warunki plonowanie. Zebrane dane umożliwiły porównanie poszczególnych programów nawożenia i wyliczenie różnic w ich kosztach (tym samym ocenę dochodu dla plantatora). Warto podkreślić, że warzywa zebrane na Demo Farmie zostały przekazane instytucjom i placówkom pomagającym potrzebującym.

Oprac. A. Andrzejewska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

fot. R. Bury

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl