DemoFarma w nowoczesnym przekazie

Epidemia koronawirusa paraliżuje funkcjonowanie wielu dziedzin życia. Eksperci zapowiadają, że na poprawę sytuacji będzie trzeba trochę poczekać. Dlatego firmy szukają rozwiązań, jak poradzić sobie w tych trudnych czasach. Sposobem dotarcia do klientów jest tradycyjna prasa, ale też sieć internetowa. Wykorzystując tę drogę firma Timac Agro Polska (TAP) zaprosiła dziś swoich klientów oraz media na webinarium – spotkanie, na którym za pośrednictwem internetu przedstawiono prezentację podsumowującą projekt DemoFarma 2019.

Spotkanie prowadzili Monika Komińczyk oraz Karol Majchrowski reprezentujący firmę TAP. W czasie transmisji prowadzonej na żywo Karol Majchrowski informował, że celem projektu Demo Farma było stworzenie takich warunków wzrostu roślin, jakie występują w wielu gospodarstwach i sprawdzenie efektywności nawożenia w różnych kombinacjach. Poletka przygotowano w Polsce centralnej, we wsi Mokra k. Skierniewic. Na powierzchni 1 ha wyznaczono 36 poletek doświadczalnych, na których testowane były technologie produkcji 12 gatunków warzyw. W realizację projektu włączyło się kilka podmiotów: Bejo Zaden i Seminis – dostawcy nasion warzyw, Grupa Producentów Rozsad „Krasoń” – dostawca rozsad warzyw, BASF Polska, która opracowała program ochrony roślin na poletkach, a także dostawca stacji pogodowych iMETOS.

Prelegent zaznaczył, że doświadczenie to było prowadzone w naprawdę trudnych warunkach suszy, upałów, gradobicia i wysokiej presji patogenów, ale dzięki temu pozwoliło na obserwacje, jak poszczególne odmiany radzą sobie w określonych warunkach uprawy po to, by jak najlepiej móc doradzać producentom. Specjaliści z firmy TAP podkreślili, że dla firmy ważne są takie badania, żeby mieć dla klientów miał gotowe rozwiązania.

W programach nawożenia oceniano 3 kombinacje – jedną opartą na produktach z firmy Yara, drugą stanowiły kompozycje nawozów dostępnych na rynku, a trzecia została stworzona z nawozów Timac Agro Polska. Obejmowała ona m.in. takie nawozy jak: Eurofertil TOP 51 NPK, Physiomax 975, Sulfammo 23-N-Process, a także Fertiactyl Starter, Fertileader Vital oraz Fertileader Elite. Ze względu na trudne warunki uprawy w przypadku trzech gatunków nie udało się zebrać plonów, natomiast z pozostałych 9 uzyskano całkiem nie złe, jak na te warunki plonowanie. Zebrane dane umożliwiły porównanie poszczególnych programów nawożenia i wyliczenie różnic w ich kosztach (tym samym ocenę dochodu dla plantatora). Warto podkreślić, że warzywa zebrane na Demo Farmie zostały przekazane instytucjom i placówkom pomagającym potrzebującym.

Oprac. A. Andrzejewska

fot. R. Bury

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności