yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościEksport ziemniaków wyprodukowanych w Polsce do krajów UE. O czym należy pamiętać?

Eksport ziemniaków wyprodukowanych w Polsce do krajów UE. O czym należy pamiętać?

W związku z rozpoczęciem okresu zbioru wczesnych ziemniaków, który wiąże się również z rozpoczęciem okresu wzmożonego obrotu ziemniakami Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że, w przypadku przemieszczania ziemniaków innych niż przeznaczone do sadzenia tzw. towarowych (konsumpcyjnych, przemysłowych) wyprodukowanych na terytorium Polski do innych państw członkowskich Unii od dnia 15 lipca 2022 r., wymagane jest zaopatrzenie takich ziemniaków w paszporty roślin.

Paszporty roślin dla ww. ziemniaków, w celu ich przemieszczenia do innego państwa członkowskiego Unii, wydawane są przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN), po przeprowadzeniu badań potwierdzających, że ziemniaki są wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub potwierdzeniu, że pochodzą z miejsca produkcji oficjalnie uznanego przez WIORiN za wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus.

Paszport roślin jest to dokument, który musi być dołączony do każdej jednostki handlowej (np. worek, worek typu big-bag, itp.) ziemniaków, a w przypadku transportu bulw luzem powinien być dołączony do dokumentu towarzyszącego przesyłce.

Ponadto bulwy ziemniaków tzw. towarowych powinny być także odpowiednio oznakowane numerem wpisu do rejestru (w przypadku Polski urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych prowadzonym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa) potwierdzającym, że bulwy były uprawiane przez urzędowo zarejestrowanego producenta lub pochodzą z urzędowo zarejestrowanych magazynów lub miejsc wysyłki. Jednocześnie w paszporcie roślin umieszcza się numer wpisu podmiotu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych.

W przypadku gdy bulwy przemieszczane są w opakowaniach, które jednocześnie są jednostką handlową lub luzem z dołączonym paszportem do dokumentów towarzyszących przesyłce numer wpisu do rejestru jest już umieszczony na paszporcie roślin i nie ma obowiązku umieszczania dodatkowego oznakowania z tym numerem. Jednakże w sytuacji gdy paszport roślin dołączony jest do jednostki handlowej, która nie jest opakowaniem jednostkowym [np. 1 paszport umieszczony na palecie (jednostka handlowa) owiniętej folią stretch, na której znajduje się kilkanaście worków ziemniaka], dodatkowe oznakowanie numerem wpisu do rejestru powinno być umieszczone na każdym pojedynczym worku wchodzącym w skład tej jednostki handlowej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: PIORiN

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl