yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościInflacja wkracza na kolejny poziom. Ile wyniosła we wrześniu?

Inflacja wkracza na kolejny poziom. Ile wyniosła we wrześniu?

Wartość polskiego pieniądza maleje w zatrważającym tempie. Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie inflacja w Polsce zaczęła bowiem rosnąć. Wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny już kilka miesięcy temu przedstawiały się na dość wysokim poziomie. Niestety… Wciąż wzrastają.

Z danych opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wzrosły o 17,2%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6%.

Najbardziej znaczące okazują się w tym wszystkim koszty nośników energii. W porównaniu do zeszłego roku ceny w tym sektorze wzrosły aż o 44,2%. Względem poprzedzającego miesiąca okazały się natomiast wyższe o 3,7%. Ten aspekt dotyka w szczególności rolników zajmujących się produkcją w szklarniach, które wymagają nieustannego ogrzewania. To jednak nie wszystko… Zbliżamy się bowiem do sezonu przechowalniczego, co niesie za sobą ogromne koszty.

W tym wszystkim należy pamiętać, że producenci to również zwykli konsumenci, którzy aktualnie narażeni są na wzrost cen żywności. Koszty pod tym względem, porównując do września 2021 roku, także przedstawiają się na znacznie wyższym poziomie. Mowa o 19,3% wyższych stawkach. W sierpniu 2022 roku były one natomiast o 1,7% niższe…

Nieco bardziej korzystna sytuacja tyczy się rynku paliwowego. Co prawda ceny w tym przypadku wciąż są znacznie wyższe niż w analogicznym okresie 2021 roku (+18,3%), jednak we wrześniu przedstawiały się na nieco niższym poziomie, względem poprzedniego miesiąca. Spadek wynosi bowiem 2,1%. Niestety nie jest to wystarczające i nie umożliwiło zatrzymania wzrastającej inflacji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto zauważyć, że sam wzrost kosztów to nie wszystko z czym muszą zmagać się producenci. Istotnym aspektem pozostają stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat kredytów. Zakup maszyn rolniczych czy wybudowanie pomieszczeń gospodarczych często wymagała zaciągnięcia pożyczki. Wzrost inflacji ciągnie jednak za sobą rosnące stopy procentowe, co utrudni jej spłatę w jeszcze większym stopniu.

Źródło: GUS

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl