Jak się okazuje rząd musi „uszczelnić” dziury prawne we wniosku o dodatek węglowy, który dopiero co weszł w życie i stał się powodem pewnych nadużyć. Sejm przegłosował zmiany. O jakich zmianach mowa?
Przypominamy podatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. Poprzez paliwo stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Dodatek węglowy , o którym mowa w ust. 1, wynosi 3000 złotych.
O jakich zmianach we wniosku jest mowa? Najważniejsza to taka, że dodatek węglowy będzie przysługiwać na adres zamieszkania, a nie na gospodarstwo czy piec. Jak się okazuje z przepisów zniknie zasada „dodatek węglowy dla każdego gospodarstwa domowego”. Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwsza.
Zmiany w ustawie o dodatku węglowym dotyczą także terminów wypłat. We wniosku dotyczą wydłużenia terminu rozpatrywania wniosku z 30 do 60 dni oraz możliwość badania stanu faktycznego przez porównanie np. z wcześniej złożoną deklaracją śmieciową, wnioskiem o 500 plus czy danych z rejestru PESEL.
Wypłata dodatku węglowego jest zadaniem zleconym gminie. Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r.
źródło: orka.sejm.gov.pl
Jeden dodatek na jeden adres ??? Dlaczego nie wpiszą tak jak powinno być : jeden dodatek na jedno źródło ciepła ( czyli piec ) , jeden dodatek na jeden piec ? Przecież jest wiele takich przypadków , że stoją dwa domy mieszkalne ( każdy dom ma swoja kotłownie i swój piec ) na jednej działce pod jednym adresem , w jednym mieszkają rodzice a w drugim dziecko ze swoją rodziną . I co wtedy , kto ma być wykluczony ? I dlaczego ma być wykluczony ? Albo są domy dwurodzinne , dwa odrębne wejścia , dwie kotłownie , dwa piece , dwa koszty ogrzewania , jeden adres !!!!! . Mam takie wrażenie , że te ustawy są tak pisane żeby było milion wątpliwości dla ludzi i urzędów , jakby nie można było napisać “jeden piec jeden dodatek” ale to byłoby za proste .