yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościLokalne warzywniaki i małe sklepy upadają a przyczyną są duże sieci marketów

Lokalne warzywniaki i małe sklepy upadają a przyczyną są duże sieci marketów

Znaczenie lokalnych warzywniaków i małych sklepików dla krajowych producentów żywności jest bardzo duże. Wspomniane grupy są bowiem stałymi odbiorcami naszych warzyw, owoców czy innych produktów. Wraz z biegiem czasu jest ich niestety coraz mniej a rynek przejmują ogromne sieci marketów, które nie są dla nas tak przychylne… O czym mowa?

Ceny warzyw, które uzyskują krajowi producenci w dużej mierze zależą od popytu i podaży. W przypadku, w którym popyt jest dość wysoki, rolnicy mogą liczyć na nieco większe stawki. Niestety, ostatnie lata pokazują nam, że sytuacja nie podąża w odpowiednim kierunku. Sklepikarze i właściciele warzywniaków, którzy niegdyś byli naszymi głównymi odbiorcami są coraz bardziej nieliczną grupą. Wpływa to na mniejsze zainteresowanie a dość wysoka podaż sprawia, że ceny naszych warzyw czy owoców spadają. Problem pogłębia się od lat a aktualnie jest szczególnie widoczny, gdyż wysokie koszty produkcji, które pozostawiają znak zapytania przy opłacalności, uwidaczniają politykę dużych sieci marketów, które nie zawsze korzystają z ofert polskich producentów i dość często wspierają rynek zagraniczny.

Konsumenci niestety coraz liczniej korzystają z ofert, które znajdziemy w marketach. Szeroki wybór produktów z różnych działów a także rzekomo niskie ceny to główne czynniki, które skłaniają ich w tym kierunku. Rzeczywistość jest nieco inna, jednak ogromne możliwości reklamowe dyskwalifikują mniejsze przedsiębiorstwa na samym starcie. Wraz z biegiem czasu to właśnie markety przejmują rynek i nie dają możliwości rozwoju lokalnym warzywniakom. Niemniej, dość znacząco odbija się to również na producentach. Bardzo często widzimy, że mimo wysokiej dostępności warzyw czy owoców z kraju, na półkach pojawiają się produkty importowane. Polscy producenci zmagają się tymczasem z trudami w sprzedaży a ze względu na wysoką podaż danego produktu na rynku, ceny spadają i często nie odzwierciedlają wkładu pieniężnego. Nie wspominając o włożonej pracy…

Mamy wolny rynek, jednak fakt pozostawiania krajowych producentów na pastwę losu wydaje się szczególnie krzywdzący w otaczającym nas świecie. W niedalekiej przyszłości, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, rolnicy zaczną porzucać gospodarstwa i produkcja ulegnie załamaniu. Konsekwencją będzie zarówno obecność produktów z zagranicy jak i wyższe ceny, gdyż krajowe warzywa czy owoce nie będą stanowiły konkurencji dla importu. Ceny będą ustalane przez zagranicznych eksporterów a po doliczeniu marż poszczególnych pośredników i samego marketu, zakup jakichkolwiek produktów będzie nie lada wyzwaniem. Uzależnienie naszego kraju od importu sprawi, że nie będziemy w stanie powiedzieć słowa i będziemy niezwykle podatni na wszelakie zawirowania na rynku. Sytuacja, która wynikła w kraju po rosyjskiej agresji w stronę Ukrainy powinna skłonić nas do przemyśleń, czy nie warto wesprzeć polskich producentów i wybierać produkty właśnie od nich…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl