yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNajwcześniejsza na rynku cebula z rozsady

Najwcześniejsza na rynku cebula z rozsady

Od kilku sezonów trwają w Polsce próby uprawy cebuli z rozsady ze względu na wczesność zbioru. Produkt taki oferują polskie firmy produkujące rozsady warzyw, ale na najwcześniejsze terminy dostępna jest też rozsada sprowadzana np. z Hiszpanii. W tym roku firma Agro-Ekspert – zajmująca się dystrybucją rozsad m.in. z firmy BabyPlant przygotowała pokaz sadzenia cebuli z rozsady na polu Pawła Gutorskiego w Rzepiszynie k. Kruszwicy. Rozsadę przygotowano z odmiany Takstar F1 z hodowli firmy Takii Seed.

Producent uprawiał już w ten sposób cebulę w ubiegłym roku i był zadowolony z wczesności plonu, dlatego zdecydował się również w tym sezonie. Jak przekazywał plantator, rozsada cebuli produkowana w Polsce była przygotowana tak, że w jednej komórce wielodoniczki wysiewanych było po 5 nasion, natomiast hiszpańska – z pojedynczych nasion w komórce.

Rozsada polska w tym czasie miała nieco słabszy system korzeniowy, natomiast rośliny przywiezione z Hiszpanii miały intensywnie rozwinięty system korzeniowy. Jak informował Grzegorz Bartmiński z firmy Agro Ekspert, w trakcie produkcji w Hiszpanii 2- lub 3-krotnie przycinano szczypior i zabezpieczono rośliny przed infekcjami grzybowymi.

Rozsadę wysadzono w pole 10 kwietnia br. za pomocą zwykłej sadzarki tarczowej. Rośliny nie były w najlepszej kondycji, nie mogły być od razu wysadzone w pole i ponad tydzień były przetrzymywane w kartonach. Mimo to po upływie dwóch miesięcy cebula osiągnęła nawet powyżej 8 cm średnicy. Na polach nie było widać wypadów. Niezbędne oczywiście było nawadnianie, ponieważ w tym rejonie, podobnie jak w większości rejonów Polski od kwietnia panuje susza.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl