Najwcześniejsza na rynku cebula z rozsady

Arkadiusz Stróżyński prezentuje wyrównane, duże cebule odmiany Takstar F1

Od kilku sezonów trwają w Polsce próby uprawy cebuli z rozsady ze względu na wczesność zbioru. Produkt taki oferują polskie firmy produkujące rozsady warzyw, ale na najwcześniejsze terminy dostępna jest też rozsada sprowadzana np. z Hiszpanii. W tym roku firma Agro-Ekspert – zajmująca się dystrybucją rozsad m.in. z firmy BabyPlant przygotowała pokaz sadzenia cebuli z rozsady na polu Pawła Gutorskiego w Rzepiszynie k. Kruszwicy. Rozsadę przygotowano z odmiany Takstar F1 z hodowli firmy Takii Seed.

Producent uprawiał już w ten sposób cebulę w ubiegłym roku i był zadowolony z wczesności plonu, dlatego zdecydował się również w tym sezonie. Jak przekazywał plantator, rozsada cebuli produkowana w Polsce była przygotowana tak, że w jednej komórce wielodoniczki wysiewanych było po 5 nasion, natomiast hiszpańska – z pojedynczych nasion w komórce.

Rozsada polska w tym czasie miała nieco słabszy system korzeniowy, natomiast rośliny przywiezione z Hiszpanii miały intensywnie rozwinięty system korzeniowy. Jak informował Grzegorz Bartmiński z firmy Agro Ekspert, w trakcie produkcji w Hiszpanii 2- lub 3-krotnie przycinano szczypior i zabezpieczono rośliny przed infekcjami grzybowymi.

Rozsadę wysadzono w pole 10 kwietnia br. za pomocą zwykłej sadzarki tarczowej. Rośliny nie były w najlepszej kondycji, nie mogły być od razu wysadzone w pole i ponad tydzień były przetrzymywane w kartonach. Mimo to po upływie dwóch miesięcy cebula osiągnęła nawet powyżej 8 cm średnicy. Na polach nie było widać wypadów. Niezbędne oczywiście było nawadnianie, ponieważ w tym rejonie, podobnie jak w większości rejonów Polski od kwietnia panuje susza.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności