Francuska sadzarka do pora

Por na rynek warzyw świeżych często sadzony jest ręcznie w dołki, ponieważ ta metoda uprawy zapewnia uzyskanie łodyg rzekomych z długą częścią wybieloną. Jednak w gospodarstwach wielkoobszarowych można znaleźć specjalistyczne maszyny do tego gatunku. Podczas sadzenia pora ważne jest, by nie zakrzywiać rośliny, bo takie nie nadają się na sprzedaż świeżorynkową.

Sadzarkę CEMAG 934 francuskiej firmy Grégoire-Besson ma w swojej ofercie firma handlowa Najbar. Większość sadzarek posiada okrągłe talerze, w których umieszczane są młode rośliny. W tym przypadku elementem roboczym jest taśma z przegrodami, umożliwiająca sadzenie roślin w odległości co 5 cm w rzędzie, z zastosowaniem rozstawu rzędów co 50 cm (w wersji 2–6 sekcyjnej) lub w wersji semi-portee 25 cm (5–7 stanowisk). Podczas pracy taśma wraz z roślinami przesuwa się w kierunku przeciwnym do jazdy ciągnika. Aby transportowane rośliny były stabilne, są one ściskane dwoma elastycznym pasami, za pomocą których są też przenoszone w kierunku podłoża, gdzie są uwalnianie bezpośrednio do bruzdy wykonanej w redlinie. W celu przeniesienia napędu na sekcje wysadzające, sadzarka CEMAG jest wyposażona w wzmacniacz momentu (wspomaganie hydrauliczne), co umożliwia uruchomić sekcje z małym momentem na kole i w ten sposób zmniejszyć ryzyko poślizgu koła w stosunku do podłoża. Napęd pasów odbywa się poprzez przekładnię łańcuchową zamontowaną z boku maszyny. Głębokość sadzenia regulowana jest poprzez koło kopiujące sadzarki. Po posadzeniu, rośliny są dogniatane kołami dociskowymi. Rama maszyny jest zawieszana na trójpunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Maszyna pracuje z wydajnością 3–3,5 tys. roślin/godz./stanowisko. Do pracy sadzarką 2–6 sekcyjną wymagany jest ciągnik o mocy 50–90 KM.

tekst Anna Wilczyńska
fot. firmowe

 

Related Posts

None found

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności