• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
Informacje z firmFrancuska sadzarka do pora

Francuska sadzarka do pora

Por na rynek warzyw świeżych często sadzony jest ręcznie w dołki, ponieważ ta metoda uprawy zapewnia uzyskanie łodyg rzekomych z długą częścią wybieloną. Jednak w gospodarstwach wielkoobszarowych można znaleźć specjalistyczne maszyny do tego gatunku. Podczas sadzenia pora ważne jest, by nie zakrzywiać rośliny, bo takie nie nadają się na sprzedaż świeżorynkową.

Sadzarkę CEMAG 934 francuskiej firmy Grégoire-Besson ma w swojej ofercie firma handlowa Najbar. Większość sadzarek posiada okrągłe talerze, w których umieszczane są młode rośliny. W tym przypadku elementem roboczym jest taśma z przegrodami, umożliwiająca sadzenie roślin w odległości co 5 cm w rzędzie, z zastosowaniem rozstawu rzędów co 50 cm (w wersji 2–6 sekcyjnej) lub w wersji semi-portee 25 cm (5–7 stanowisk). Podczas pracy taśma wraz z roślinami przesuwa się w kierunku przeciwnym do jazdy ciągnika. Aby transportowane rośliny były stabilne, są one ściskane dwoma elastycznym pasami, za pomocą których są też przenoszone w kierunku podłoża, gdzie są uwalnianie bezpośrednio do bruzdy wykonanej w redlinie. W celu przeniesienia napędu na sekcje wysadzające, sadzarka CEMAG jest wyposażona w wzmacniacz momentu (wspomaganie hydrauliczne), co umożliwia uruchomić sekcje z małym momentem na kole i w ten sposób zmniejszyć ryzyko poślizgu koła w stosunku do podłoża. Napęd pasów odbywa się poprzez przekładnię łańcuchową zamontowaną z boku maszyny. Głębokość sadzenia regulowana jest poprzez koło kopiujące sadzarki. Po posadzeniu, rośliny są dogniatane kołami dociskowymi. Rama maszyny jest zawieszana na trójpunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Maszyna pracuje z wydajnością 3–3,5 tys. roślin/godz./stanowisko. Do pracy sadzarką 2–6 sekcyjną wymagany jest ciągnik o mocy 50–90 KM.

tekst Anna Wilczyńska
fot. firmowe

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl