yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościOgórek i pomidor wiosną będą luksusem?

Ogórek i pomidor wiosną będą luksusem?

Kolejne organizacje apelują o szybką interwencję na rynku. Dostawy żywności są zagrożone ze względu na szybko rosnące ceny energii. Coraz częściej mówi się, że ogórki i pomidory będą wiosną towarem deficytowym. Czy jednak te apele przyniosą jakiś efekt?

Zdaniem Copa-Cogeca konieczna jest pilna reakcja w kontekście kryzysu energetycznego. Rosnące koszty energii i ich wpływ na ceny energii elektrycznej, gazu, paliw, nawozów i innych środków produkcji w sektorze rolnym naraził rolników i spółdzielnie rolnicze na wielką presję. Wraz z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej wielu producentów jest na skraju bankructwa i rozważa kontynuację swojej działalności. Nawet, jeśli ceny dla rolników wzrosły, nie pokryło to znacznie wyższych wzrostów kosztów produkcji, także w kontekście rosnącej inflacji.

Zdaniem przewodniczącej Copa-Cogeca, Christiane Lambert, jedzenie tej zimy będzie równie strategiczne jak ogrzewanie czy oświetlenie naszych domów. Jak dodaje, w tych nadzwyczajnych okolicznościach (wojna w Europie, tworzenie zapasów żywności i energii przez Rosję) niezbędna jest reakcja Europy.

Kluczową kwestią jest zapewnienie rolnikom dostępu do energii i zmniejszenie zmienności jej cen. Komisja Europejska i państwa członkowskie muszą uznać strategiczną rolę europejskich rolników (…) poprzez priorytetowe traktowanie tego sektora w planach dystrybucji gazu państw członkowskich zgodnie z komunikatem Komisji z lipca i środkami oszczędności energii, łańcuchem dostaw żywności i obowiązkiem ograniczania zużycia energii w okresach szczytu. Kluczowe znaczenie ma również dywersyfikacja dostaw energii z istotną rolą bioenergii/biopaliw oraz potencjał zdecentralizowanej produkcji energii odnawialnej w gospodarstwach rolnych.

Organizacja podkreśla, że w przypadku nawozów z zadowoleniem przyjmuje niedawne oświadczenie komisarza UE ds. rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego w sprawie nowej strategii dotyczącej nawozów. Nawozy muszą być dostępne i przystępne cenowo, aby rolnicy mogli zagwarantować wystarczającą produkcję żywności. Kluczowym środkiem, jak określono w planie działania Copa i Cogeca, jest zawieszenie barier taryfowych na import mieszanin mocznika i azotanu amonu z Trynidadu i Tobago oraz USA, a także zawieszenie tradycyjnych ceł do czasu wygaśnięcia zagrożenia niedoboru na rynku europejskim.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Europejscy rolnicy i spółdzielnie są nadal zaangażowani w dostarczanie konsumentom bezpiecznej żywności wysokiej jakości, ale aby móc dalej to robić, pilnie potrzebne są działania UE.

Na podstawie: informacja prasowa Copa-Cogeca

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl