yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPassarola capsicicola sprawcą nowej choroby papryki

Passarola capsicicola sprawcą nowej choroby papryki

W tym sezonie w uprawie papryki w tunelach foliowych obserwowano dużo objawów chorobowych w postaci ciemnych, aksamitnych plam na liściach. Jest to efekt obecności na liściach stosunkowo mało znanego w Polsce patogenu – Passarola capsicicola. Proponowana nazwa choroby, której jest on sprawcą to aksamitna plamistość liści papryki.

Patogeniczny grzyb Passarola capsicicola występuje powszechnie w klimacie cieplejszym – Rumunia, Bułgaria, ale był stwierdzony także w Austrii – w Styrii. W Polsce choroba ta pojawiła się w 2002 r. w rejonie Radomia.

Stanowi największe zagrożenie w tunelach foliowych, zwłaszcza niskich, w okresach z wysoką temperaturą (powyżej 30oC) i wysoką wilgotnością powietrza, szczególnie gdy takie warunki utrzymują się długo. Są to bowiem warunki konieczne dla infekcji i dalszego rozwoju grzyba. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu tej choroby są również:

  • przenawożenie roślin i ich bujny wzrost;
  • nadmierne zagęszczenie roślin;
  • długotrwałe okresy wysokiej wilgotności powietrza.

Patogen Passarola capsicicola zimuje w martwych resztkach roślinnych w glebie w postaci bardzo małej, czarnej stromy. W celu ograniczenia zagrożenia na rok następny resztki roślin warto po zbiorach usuwać z tuneli i kompostować z dala od obiektów uprawowych.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Temat ten był poruszany przez Marcina Oleszczaka podczas spotkania dla producentów papryki w Nowym Dębem k. Przytyka 27 sierpnia br.

Dorota Łabanowska-Bury
Dorota Łabanowska-Bury
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w specjalizacji Ochrona Roślin. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w brytyjskich konsorcjum biorącym udział w projekcie UE, a skupiającym się na poszukiwaniu ekologicznych metod ochrony warzyw przed szkodnikami z wykorzystaniem owadów pożytecznych. Był to również wkład w pracę doktorską, którą obroniła w 2008 r. Przez blisko 3 lata pracowała na stanowisku asystenta, później adiunkta w Zakładzie Ochrony Roślin Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Podczas studiów odbyła szereg zagranicznych praktyk studenckich, brała udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach naukowych. Od maja 2011 r. pracuje na stanowisku redaktora w „Haśle Ogrodniczym”, „Magazynie Praktycznego Sadownictwa SAD”, a od stycznia 2014 r. prowadzi także miesięcznik „Truskawka, Malina, Jagody”.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl