yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPIORiN dokonała niemal 75 tysięcy kontroli w 2022 roku. Co wykryli inspektorzy?

PIORiN dokonała niemal 75 tysięcy kontroli w 2022 roku. Co wykryli inspektorzy?

W 2022 roku inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykonali łącznie 74 862 kontrole pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii oraz agrofagów objętych środkami fitosanitarnymi. Oceną zdrowotności objęto m.in. uprawy roślin, produkty roślinne w przechowalniach i magazynach, w miejscach przeładunku, na giełdach i targowiskach.

Ogółem inspekcji poddano 3 036 117 ha upraw roślin, 606 665 t, 379 391 944 szt. i 1 812 721 m3 roślin, produktów roślinnych i przedmiotów. W wyniku prowadzonych inspekcji i wykonanych analiz laboratoryjnych, stwierdzono występowanie 5 agrofagów kwarantannowych i 1 agrofaga objętego środkami fitosanitarnymi. Obecność tych agrofagów odnotowano w 501 miejscach produkcji, co stanowi spadek o 11% w stosunku do poprzedniego roku.

Najwięcej wykryć, w 432 miejscach produkcji, dotyczyło bakterii Clavibacter sepedonicus – sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Natomiast analizując wykrycia tej bakterii na przestrzeni ostatnich 5 lat, w 2022 roku odnotowano najniższą liczbę wykryć tej bakterii. W porównaniu do roku 2021 spadek liczby wykryć wynosił ok. 15%, a do roku 2020 – aż o ponad 40%.

W grupie bakterii stwierdzono jeszcze dwa agrofagi kwarantannowe: Ralstonia solanacearum i Ralstonia pseudosolanacearum (sprawcy choroby zwanej śluzakiem). Na przestrzeni ostatnich pięciu lat były już stwierdzane pojedyncze ogniska tych bakterii w uprawach na terenie Polski. W 2022 roku po raz pierwszy w kraju odnotowano agrofaga Ralstonia solanacearum w wodach powierzchniowych na terenie województwa dolnośląskiego.

Ponadto w 2022 roku wykryto 2 gatunki kwarantannowych nicieni: Globodera rostochiensis  – mątwik ziemniaczany i Globodera pallida – mątwik agresywny (G.pallida tylko na materiale pochodzącym z innych państw członkowskich UE). Obecność mątwika ziemniaczanego odnotowano w 40 miejscach produkcji, w 11 województwach. Natomiast drugi gatunek w tej grupie, mątwik agresywny, wykrywany był tylko na materiale pochodzącym z innych państw członkowskich UE.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Działania kontrolne pod kątem tego agrofaga były prowadzone we wszystkich województwach. Kontrolom poddawano m.in. znajdujące się w obrocie ziemniaki, pochodzące z innych państw Unii Europejskiej oraz spoza Unii. W wyniku tych ocen, w 18 miejscach obrotu stwierdzono obecność nicienia w ziemi osypanej z bulw ziemniaków konsumpcyjnych, pochodzących z innych państw (Cypr, Włochy, Hiszpania, Grecja, Francja). Działania w tym zakresie będą kontynuowane również w bieżącym roku.

W roku 2022 wykryto 1 agrofaga objętego unijnymi środkami fitosanitarnymi, tj. wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (Tomato brown rugose fruit virus). W odniesieniu do tego agrofaga wykonano łącznie w skali kraju 1 354 ocen zdrowotności. Wirus ten został wykryty w 9 miejscach produkcji, w sześciu województwach (podlaskim, pomorskim, lubuskim, małopolskim, lubelskim i dolnośląskim). We wszystkich przypadkach wykrycia dotyczyły roślin pomidora uprawianych z przeznaczeniem na owoce. Był to trzeci rok, w którym odnotowano obecność tego wirusa w Polsce.

Źródło: PIORiN

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl