Polskie warzywa wracają na Białoruś – niestety nie wszystkie!

Czerwona papryka

Informowaliśmy ostatnio o nieoficjalnych doniesieniach w sprawie białoruskiego embarga. Dziś te informacje potwierdza MRiRW. Od 27 kwietnia 2022 r. Białoruś umożliwiła wwóz m.in. z Polski wybranych owoców i warzyw, które dotychczas były objęte białoruskim embargiem obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.

Z listy towarów, których wwóz na Białoruś jest zakazany, usunięto: jabłka, gruszki, kabaczki, bakłażany, paprykę, sałaty zielone i mieszanki sałat, rukolę, rzepę, szpinak.

Jak widać lista dozwolonych w eksporcie na Białoruś gatunków obejmuje mniej popularne warzywa  – nie znalazły się na niej choćby cebula, kapusta czy marchew. Dalej nie można też eksportować ziemniaków.  

Ministerstwo Rolnictwa Białorusi wyjaśnia, że wykaz zmodyfikowano, by zapobiec problemom z dostępnością i wzrostem cen powyższych towarów.

Zasady wwozu towarów na Białoruś

Od 16 kwietnia 2022 r. Białoruś wprowadziła zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej (samochodów i ciągników siodłowych). Ograniczenie to nie obowiązuje w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, przewożących przesyłki pocztowe i żywe zwierzęta.

Powyższy zakaz został wprowadzony ze względu na piąty pakiet sankcji wprowadzony przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich.

Od 16 kwietnia przewoźnicy mogą wjeżdżać na Białoruś tylko do wyznaczonego terminalu, w celu przeładunku (nie dalej niż do 50 km w głąb od granicy).

Pojazdy unijnych przewoźników zostawiają towar w przygranicznych białoruskich centrach transportowo-logistycznych, które pracują przez całą dobę. Stamtąd towary będą transportowane na wschód samochodami należącymi do przewoźników białoruskich i rosyjskich.

Wykaz miejsc, do których pojazdy zarejestrowane w UE mogą przepiąć naczepy lub przeładować towar:

 • Punkt odprawy celnej Brześć – Beltamozhservice Kozłowicze
 • Punkt odprawy celnej Brześć – Beltamozhservice-2
 • Punkt odprawy celnej Brzostowica – Centrum Celno-Logistyczne Brzostowica
 • Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Brzostowica
 • Punkt odprawy celnej Bruzgi – Centrum Celno-Logistyczne Bruzgi
 • Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Bruzgi
 • Punkt odprawy celnej Grodno-GAP-2 Prywałka
 • Punkt odprawy celnej Lida-auto Bieniakonie
 • Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Bieniakonie
 • Punkt odprawy celnej Kamienny Łog – Beltamozhservice Kamienny Łog, Kotłówka
 • Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Kotłówka Kotłówka
 • Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Grygorowszczyzna Grygorowszczyzna
 • Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Urbany Urbany, Widze
 • Punkt odprawy celnej Połock – Steklovolokno

Źródło: MRiRW

Related Posts

 1. szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności