yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPrzegląd światowego rynku szparagów

Przegląd światowego rynku szparagów

Tegoroczny sezon szparagowy okazał się dość trudnym dla wielu producentów. Problem braku siły roboczej, mimo ogromnej ilości uchodźców z Ukrainy, wcale się nie zmniejszył i zbiory okazały się niemałym wyzwaniem. Trudności napotkali również producenci w innych krajach. Co było ich przyczyną?

Zacznijmy od Holandii. Co prawda, popyt na szparagi był całkiem dobry, jednak i to nie oznacza braku jakichkolwiek problemów. Wraz z nadejściem pogodnych, słonecznych dni podaż znacznie się zwiększyła i nikt nie wie jak poradzić sobie z tą nadwyżką. Dość istotnym aspektem był również opóźniony eksport do Niemiec. Ogromna ilość oferowanego produktu i niewystarczające zainteresowanie ze strony klientów wpłynęły niekorzystnie na ceny. W najbliższym czasie areał upraw znacznie spadnie.

Podobną sytuację możemy zaobserwować w Belgii. Jak informują tamtejsi producenci, jakość oferowanego produktu jest bardzo wysoka, niemniej, mimo dobrego popytu, podaż szparagów zarówno z szklarni, jak i z pól jest zbyt wysoka, co niekorzystnie wpływa na ceny. Producenci oczekują jednak, że w najbliższym czasie może ulec to zmianie i rynek stanie się bardziej zrównoważony.

Trudny sezon i znane już nam problemy obserwujemy także w Niemczech. Wojna na Ukrainie dość znacząco zmniejszyła konsumpcję. Konsumenci uważają, że ceny są zbyt wysokie. Niestety, rzeczywistość jest ciut inna – koszty produkcji są o wiele bardziej dotkliwe i po ich odliczeniu szparagi są tańsze niż w latach poprzednich. Co więcej, płace minimalne w Niemczech zmuszają producentów do zwiększania cen za swoje produkty, a to z kolei umożliwia marketom i innym podmiotom importowanie produktów z Włoch czy Hiszpanii, które finalnie będą bardziej korzystne na klientów. Tymczasem, podaż krajowego produktu jest ogromna i producenci nie wykorzystują wszystkich swoich upraw, gdyż nie byliby w stanie sprzedać zebranych szparagów.

Import daje się we znaki również we Francji. Najwięcej korzyści uzyskali producenci, którzy sezon rozpoczęli jak najwcześniej. Wraz z upływem czasu popyt spadał a natłok zagranicznego produktu powodował spadek cen do 1,5 euro w przypadku szparagów zielonych i 2 euro, jeśli chodzi o szparagi białe. Taki stan rzeczy zmusił wielu producentów do zaprzestania zbiorów, gdyż podobnie jak u poprzedników, nie było to w żaden sposób opłacalne i wiązałoby się ze stratami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Włoski sezon na szparagi rozpoczął się natomiast później niż zwykle. Niestety, popyt również był i jest bardzo niski a producenci sprzedają produkt w cenach niższych o 20% względem ubiegłego roku, gdzie ich koszty produkcji wzrosły o 20%. Jak informują, podczas zbiorów zostawiają 15-20% plonu na polach.

Nieco inna sytuacja ma miejsce w Hiszpanii. Niekorzystne warunki pogodowe spowodowały opóźnienie zbiorów, które były o 30% niższe niż zwykle. Koniec sezonu nastąpi wkrótce, gdyż fala upałów pustoszy tamtejsze uprawy. Jakość produktu z każdym dniem jest niższa. Niemniej, taki stan rzeczy pozwolił uzyskać dobre ceny. Popyt spadł dopiero na początku maja, jednak ze względu na eksport do europejskich krajów stawki pozostały stabilne.

W bardziej odległych krajach sytuacja szparagów ma się zupełnie inaczej. Przykładowo, Ameryka Północna cieszy się dobrymi perspektywami pomimo nieco późniejszego rozpoczęcia sezonu. Popyt stale rośnie a ceny są o kilka dolarów wyższe niż w zeszłym roku. Co więcej, przewiduje się, że w najbliższych tygodniach będą się nieznacznie zmieniać a w czerwcu urosną jeszcze bardziej.

Źródło: agf.nl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl