yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSkutki suszy w Wielkopolsce i na Kujawach

Skutki suszy w Wielkopolsce i na Kujawach

Skutki suszy w Wielkopolsce i na Kujawach widoczne są na każdym kroku. Szacuje się, że niedobory opadów w tych rejonach w tym roku przekraczają już 200 mm. W Poznaniu ostatni ulewny deszcz padał 10 maja. W czwartek zapowiadano zmianę pogody i owszem, w ciągu zaledwie godziny temperatura obniżyła się o 10 stopni, ale cóż z tego, jeśli popadało zaledwie przez chwilę. Deszcz padający na rozgrzaną glebę natychmiast wyparował.

Plantatorzy zwracają uwagę, że szkody wyrządza nie tylko brak opadów, ale też upał i wiatr, który zwiększa transpirację i nawet jeśli uprawy są nawadniane, to trzeba stosować duże dawki – minimum 20 mm, a i tak znaczna część tej wody wyparowuje. Na Kujawach niektóre uprawy cebuli zimującej i wczesnej marchwi były nawadniane w tym sezonie już 9 a nawet 12 razy.

Nawadniane kroplowo rośliny truskawki są w dość dobrej kondycji, ale już dojrzewające owoce – te które nie są osłonięte liśćmi często są poparzone od słońca. Tempo ich dojrzewania jest tak szybkie, że trudno je zebrać w optymalnym terminie.

Nie bez znaczenia jest również to, że upał męczy pracowników zatrudnionych do zbioru np. truskawek czy odchwaszczania upraw warzyw. Ich wydajność jest tym samym mniejsza.

Tekst i fot. A. Andrzejewska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl