yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSmaczniejsze warzywa z podłoży organicznych

Smaczniejsze warzywa z podłoży organicznych

Peltracom Grow Bag z belgijskiej firmy Greenyard, to organiczne podłoże do uprawy pomidorów i ogórków szklarniowych, które ma zagwarantować dobry smak warzyw. Podłoże jest sprzedawane w workach ulegających biodegradacji, a zatem po skończonym cyklu uprawowym całość może zostać przekompostowana.


Przedstawiciele firmy zaznaczają, że otrzymanie tego podłoża jak i jego późniejsze wykorzystanie ma minimalny negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ważnym elementem podłoża jest obecność naturalnych mikroorganizmów, które sprzyjają rozwojowi zdrowego systemu korzeniowego uprawianych roślin, a w efekcie uzyskiwanie smacznych warzyw (doświadczenia dowiodły, że w ogórkach i pomidorach uprawianych na Peltracom Grow Bag uzyskiwano niemal dwukrotnie wyższy współczynnik Brix niż w uprawach na podłożu mineralnym).

Podłoże jest mieszanką włokna kokosowego oraz torfu. Może być wykorzystywane także do innych upraw szklarniowych np. bakłażanów i papryki, nawet dwa sezony z rzędu.

Greenyard wystawiła swój produkt do nagrody Innovation Award 2017, która jest przyznawana na berlińskich targach Fruit Logistica. Promocji towarzyszyła degustacja pomidorów wyprodukowanych na podłożu Peltracom.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl