Smaczniejsze warzywa z podłoży organicznych

Peltracom Grow Bag z belgijskiej firmy Greenyard, to organiczne podłoże do uprawy pomidorów i ogórków szklarniowych, które ma zagwarantować dobry smak warzyw. Podłoże jest sprzedawane w workach ulegających biodegradacji, a zatem po skończonym cyklu uprawowym całość może zostać przekompostowana.


Przedstawiciele firmy zaznaczają, że otrzymanie tego podłoża jak i jego późniejsze wykorzystanie ma minimalny negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ważnym elementem podłoża jest obecność naturalnych mikroorganizmów, które sprzyjają rozwojowi zdrowego systemu korzeniowego uprawianych roślin, a w efekcie uzyskiwanie smacznych warzyw (doświadczenia dowiodły, że w ogórkach i pomidorach uprawianych na Peltracom Grow Bag uzyskiwano niemal dwukrotnie wyższy współczynnik Brix niż w uprawach na podłożu mineralnym).

Podłoże jest mieszanką włokna kokosowego oraz torfu. Może być wykorzystywane także do innych upraw szklarniowych np. bakłażanów i papryki, nawet dwa sezony z rzędu.

Greenyard wystawiła swój produkt do nagrody Innovation Award 2017, która jest przyznawana na berlińskich targach Fruit Logistica. Promocji towarzyszyła degustacja pomidorów wyprodukowanych na podłożu Peltracom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności