Trudny moment dla ubiegłorocznych ziemniaków. Sytuacja w hurcie [21.06.2022]

Ubiegłoroczne, polskie ziemniaki niestety nie cieszą się wysoką popularnością na rynku. Popyt jest bardzo niski i bardzo ciężko napotkać hurtowników, którzy zdecydują się na zakup większej ilości. Podstawą handlu jest zaufanie pomiędzy producentem a odbiorcą, gdyż w przeciwnym wypadku oferowane stawki są znacznie niższe… Jak kształtuje się sytuacja w praktyce?

Popyt na ubiegłoroczne, polskie ziemniaki jest bardzo niski. Niestety, prawda jest taka, że klienci omijają ziemniaki z ubiegłego sezonu. W dużej mierze przyczynia się do tego coraz niższa jakość spowodowana bardzo długim okresem przechowywania. Ceny są bardzo zróżnicowane i tak jak wspominaliśmy, wszystko zależy od zaufania pomiędzy producentem a odbiorcą jego produktów. Jak więc wygląda przedział cen, których mogą oczekiwać polscy rolnicy?

Zaufani producenci, którzy uczciwie szykują towar do sprzedaży, mogą liczyć na nieco wyższe ceny, które oscylują w granicach 20,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,33 zł/kg). Natomiast rolnicy, którzy nie wyrobili sobie jeszcze dobrego zdania wśród odbiorców na rynku i sprzedają towar z doskoku, uzyskają ceny na poziomie zaledwie 12,00-15,00 zł, również za 15 kilogramowy worek (0,80-1,00 zł/kg). Mowa tu oczywiście o obawie odbiorców polegającej na tym, że połowę zakupionego towaru będą zmuszeni odrzucić na wzgląd uszkodzeń powstałych w wyniku długiego przechowywania.

Czynnikiem, który dodatkowo wpływa na niekorzystną sytuację krajowych producentów jest niestety, wszystkim doskonale znany, import z zagranicy. Producenci oferujący ubiegłoroczny produkt muszą liczyć się z obecnością ziemniaków z Holandii. Ceny warzywa w tym przypadku oscylują w granicach 24,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,60 zł/kg). Niestety, importowany produkt dość znacząco wpływa na zainteresowanie krajowym ziemniakiem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności