yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTrudny moment dla ubiegłorocznych ziemniaków. Sytuacja w hurcie

Trudny moment dla ubiegłorocznych ziemniaków. Sytuacja w hurcie [21.06.2022]

Ubiegłoroczne, polskie ziemniaki niestety nie cieszą się wysoką popularnością na rynku. Popyt jest bardzo niski i bardzo ciężko napotkać hurtowników, którzy zdecydują się na zakup większej ilości. Podstawą handlu jest zaufanie pomiędzy producentem a odbiorcą, gdyż w przeciwnym wypadku oferowane stawki są znacznie niższe… Jak kształtuje się sytuacja w praktyce?

Popyt na ubiegłoroczne, polskie ziemniaki jest bardzo niski. Niestety, prawda jest taka, że klienci omijają ziemniaki z ubiegłego sezonu. W dużej mierze przyczynia się do tego coraz niższa jakość spowodowana bardzo długim okresem przechowywania. Ceny są bardzo zróżnicowane i tak jak wspominaliśmy, wszystko zależy od zaufania pomiędzy producentem a odbiorcą jego produktów. Jak więc wygląda przedział cen, których mogą oczekiwać polscy rolnicy?

Zaufani producenci, którzy uczciwie szykują towar do sprzedaży, mogą liczyć na nieco wyższe ceny, które oscylują w granicach 20,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,33 zł/kg). Natomiast rolnicy, którzy nie wyrobili sobie jeszcze dobrego zdania wśród odbiorców na rynku i sprzedają towar z doskoku, uzyskają ceny na poziomie zaledwie 12,00-15,00 zł, również za 15 kilogramowy worek (0,80-1,00 zł/kg). Mowa tu oczywiście o obawie odbiorców polegającej na tym, że połowę zakupionego towaru będą zmuszeni odrzucić na wzgląd uszkodzeń powstałych w wyniku długiego przechowywania.

Czynnikiem, który dodatkowo wpływa na niekorzystną sytuację krajowych producentów jest niestety, wszystkim doskonale znany, import z zagranicy. Producenci oferujący ubiegłoroczny produkt muszą liczyć się z obecnością ziemniaków z Holandii. Ceny warzywa w tym przypadku oscylują w granicach 24,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,60 zł/kg). Niestety, importowany produkt dość znacząco wpływa na zainteresowanie krajowym ziemniakiem…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl