• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościW tym roku w Polsce zgłoszono tylko 9082 pomocników rolnika, z czego...

W tym roku w Polsce zgłoszono tylko 9082 pomocników rolnika, z czego większość to Ukraińcy – o 85% mniej niż w 2019 r.

Dużo w ostatnim czasie mówiło się o przepisach dotyczących zatrudniania pracowników sezonowych z Europy Wschodniej. Stopniowo likwidowano kolejne bariery stojące na przeszkodzie w najmowaniu ich do prac przy zbiorach. Pozostało jednak pytanie ilu obywateli Ukrainy – bo to oni zdecydowanie dominują w polskich gospodarstwach – rzeczywiście skorzystało z możliwości zarobkowania w polskich gospodarstwach. Zwróciłam się z tym pytaniem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Informacje podane przez resort wskazują na bardzo niską liczbę osób zgłoszonych do KRUS jako pomocnicy rolnika (większość z nich to obcokrajowcy) – jest to jedynie 9082 pracowników (stan na 22 marca) w stosunku do 60 830 ubezpieczonych w 2019 r (z czego 58 694 stanowili obywatele Ukrainy).

Należy zastanowić się w tym miejscu,czy rzeczywiście pracowników zza wschodniej granicy jest obecnie w Polsce tak niewielu, czy też gospodarze nie zgłaszają ich do KRUS z powodu nieznajomości aktualnych przepisów lub, co bardziej prawdopodobne obawy przed nałożeniem na gospodarstwo kwarantanny w przypadku, gdy któryś z pracowników okaże się zakażony i związanych z tym strat. W sytuacji kiedy np. właściciele dużych plantacji truskawek uzyskują obecnie za kilogram owoców kilkanaście złotych trudno im pogodzić się z myślą o możliwości przerwania sprzedaży na dwa tygodnie.

Odpowiedź przedstawiciela MRiRW

”Aktualnie obowiązujące w Polsce ustawodawstwo nie stwarza barier w zatrudnianiu pracowników sezonowych z Europy Wschodniej, a co więcej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach produktów rolnych, w 2018 r. wprowadzono umowę o pomocy przy zbiorach. Jest to umowa cywilnoprawna stosowana w przypadku pomocy świadczonej przy zbiorach i obejmuje czynności bezpośrednio związane ze zbiorem owoców i warzyw jak i późniejszym ich sortowaniem oraz przygotowaniem do sprzedaży. Rolnik zawiera z pomocnikiem umowę o pomocy przy zbiorach, maksymalnie może to być okres nie dłuższy niż 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pomocnikiem rolnika mogą być również obcokrajowcy, przebywający na terytorium RP i posiadający zezwolenie na pracę. Pomocnika rolnik zgłasza do ubezpieczenia (do KRUS) w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który została zawarta ta umowa. Zgłoszenie przez rolnika pomocnika do ubezpieczeń w KRUS jest obowiązkowe. Nie zgłoszenie pomocnika do ubezpieczeń w KRUS pozbawi go prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnika, a także prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie wykonywania pomocy przy zbiorach.

Pracownicy sezonowi, w tym przede wszystkim zza wschodniej granicy, stanowią większość pomocników rolnika, świadczących pomoc przy pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich.

Wg danych z KRUS, w 2019 r. ubezpieczono 60 830 pomocników rolnika (w tym 58 694 obywateli Ukrainy). Najwięcej ubezpieczonych pomocników rolnika (ogółem) było w województwie mazowieckim (32 721 osób), w łódzkim (5 875) i lubelskim 4 584 ubezpieczonych pomocników rolnika (5 449 osób).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W tym roku, zgodnie z comiesięcznymi raportami otrzymywanym z KRUS, liczba pomocników świadczących pomoc przy zbiorach w gospodarstwach rolnych rolników zaewidencjonowanych w systemie informatycznym KRUS na dzień 22 maja 2020 r., wynosi 9 082 osób (zdecydowana większość to cudzoziemcy). Najwięcej ubezpieczonych pomocników rolnika było w województwie mazowieckim (prawie 50% ubezpieczonych).

 

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl