yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościWciornastek, czyli największe wyzwanie w tegorocznym sezonie cebulowym

Wciornastek, czyli największe wyzwanie w tegorocznym sezonie cebulowym [VIDEO]

Jakie zagrożenia ze strony szkodników oraz sposoby walki z nimi widzi firma PROCAM w aktualnym sezonie cebulowym?

W ubiegłym tygodniu podczas Kwidzyńskich Dni Warzyw mieliśmy okazję porozmawiać z P. Anną Pękalską oraz P. Michałem Karpińskim z firmy PROCAM. Tematem rozmów były zagrożenia ze strony szkodników w uprawie cebuli oraz sposoby walki z nimi. Eksperci zaznaczają, że w aktualnym sezonie producenci zmagali się z groźnymi szkodnikami. Pierwszym z nich, który występował we wczesnej fazie wschodów, okazała się śmietka cebulanka. Nieco później – w połowie czerwca, w pełnym okresie wegetacji, pojawił się wciornastek tytoniowiec. Szkodnik niestety pozostał w uprawach do momentu załamania szczypioru i zbiorów.

W tym przypadku, jak zaznacza P. Michał Karpiński, zdecydowano się zarówno na działanie chemiczne,jak i mechaniczne. Rozwiązaniem chemicznym okazał się środek Benevia 100 OD w dawce 0,75 l/ha zastosowany wraz z adiuwantem. Mówiąc natomiast o działaniu mechanicznym z pomocą przychodzi Siltac EC w 0,15% roztworze wody. Środek ten ma za zadanie mechaniczne sklejenie szkodnika, w tym przypadku wciornastka. Uniemożliwia mu to żerowanie, a także dalsze namnażanie.

Warto nadmienić o presji, którą wywoływał wciornastek tytoniowiec. Jak podaje P. Anna Pękalska, lokalnie była ona na tyle silna, że liczba owego gatunku przekraczała 150 sztuk na roślinę. W praktyce jest to równoznaczne ze znaczącymi spadkami uzyskanego plonu. Mowa nawet o stratach rzędu 40-50%. To ukazuje nam jak ważne jest zapobieganie oraz ochrona naszych upraw. Zmiany klimatyczne w dużym stopniu wpływają bowiem na poszerzanie się populacji szkodników, przez co odpowiednia sygnalizacja oraz doradztwo zaczyna odgrywać bardzo istotną rolę.

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl