Znamy termin dopłat do nawozów! 500 zł do hektara!

500 zł dopłaty do każdego hektara użytków rolnych i 250 zł dopłaty do każdego hektara łąk i pastwisk w związku z wysokimi cenami nawozów – zapowiada Morawiecki podczas piątkowej konferencji dotyczącej tarczy antyputinowskiej.

Nie ma co ukrywać, że w ostatnim czasie – szczególnie od wybuchu wojny na Ukrainie, produkcja żywności stała się nie małym problemem. Producenci powoli zaczynali tracić nadzieje na jakiekolwiek wparcie ze strony rządu, a samowystarczalność żywieniowa kraju stała pod wielkim znakiem zapytania.

Dziś, podczas konferencji prasowej, w której premier Mateusz Morawiecki przedstawiał założenia tarczy antyputinowskiej, usłyszeliśmy informację o dopłatach dla rolników. Fundusze mają być przyznawane do każdego hektara zarówno użytków rolnych jak i łąk czy pastwisk. “Czyli każdy, nawet ten, który ma sto hektarów, 150 hektarów, też do 50 hektarów otrzyma tę dopłatę” – dodaje Morawiecki.

Dopłaty do nawozów Mateusz Morawiecki

Jaki okres będzie obejmowało wsparcie? Na podstawie faktur zakupu, od 1 września 2021 roku do 15 maja, rolnicy będą mogli ubiegać się o przyznanie dopłat. Jak podaje Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk, na 1 ha gruntów rolnych zużywa się około 1/3 tony nawozów. To oznacza, że rekompensata może wynieść ok. 1,5 tys. zł w przypadku 1 tony nawozów, więc wzrost ceny nawozów powinien zostać zrekompensowany w całości – ocenił Kowalczyk.

Co więcej, Morawiecki zwraca uwagę jakie są aktualnie realia gospodarcze dla wielu gospodarstw domowych. Tym samym, rząd w najbliższym czasie wypłaci 13-stą emeryturę.

“13-sta emerytura dla blisko 10 mln emerytów i rencistów, czyli jedna czwarta naszego narodu. To będzie element, który złagodzi skutki, w pewnym stopniu przynajmniej, i tej wojny na Ukrainie, skutki gospodarcze, skutki społeczne, ale także złagodzi kwestie związane z inflacją” – mówi Mateusz Morawiecki.

Źródło: gazetaprawna.pl/polsatnews.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności