• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak zadbać o bezpieczeństwo podczas zbiorów? O czym pamiętać korzystając z dróg...

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zbiorów? O czym pamiętać korzystając z dróg publicznych?

– Sierpień to czas żniw a więc i okres intensyfikacji prac polowych z wykorzystaniem poruszających się po drogach ciągników rolniczych czy szeroko pojętych maszyn rolniczych, zwanych pojazdami wolnobieżnymi. Każdy rolnik zatem powinien stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa pracy oraz znać wskazane podstawowe zapisy prawa z zakresu korzystania z dróg publicznych takimi pojazdami rolniczymi – przypomina KPP w Lublinie.

Po wykonaniu prac polowych, a przed wjazdem na drogę należy zadbać o właściwy stan czystości pojazdu rolniczego, tak aby nie przenosić na jednię zanieczyszczeń pochodzących z kół lub z innych elementów wyposażenia, gdyż może to w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni. Wystające części, które mogą naruszać stateczność pojazdu rolniczego lub zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, w tym prowadzić do uszkodzenia drogi, muszą być na czas jazdy zdemontowane lub złożone.

Podczas poruszania się po drodze należy w razie potrzeby zjeżdżać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania przez inne pojazdy. Nie przekraczając prędkości 20 km/h, dopuszczalny jest przewóz w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy, maksymalnie 5 osób wykonujących prace ładunkowe pod warunkiem, że żadna z nich nie znajduje się pomiędzy ładunkiem, a przednią ścianą przyczepy, a osoby stojące trzymają się uchwytów.

Ciągnik rolniczy lub leśny może mieć umieszczone dodatkowe siedzenie pod warunkiem m.in., że pasażer nie będzie narażony na niebezpieczeństwo, a kierujący nie będzie miał ograniczonych ruchów. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób przewożonych, kierującemu pojazdem rolniczym zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy.

Pojazd rolniczy bądź przyczepa powinny być wyposażone w podstawowe oświetlenie wynikające z warunków technicznych oraz powinny być oznakowane trójkątną tablicą wyróżniającą umieszczoną z tyłu, chyba że pojazd ten nie jest ostatnim poruszającym się w zespole pojazdów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dopuszczalne jest poruszanie się pojazdu rolniczego z maszyną zawieszaną o szerokości nieprzekraczającej 3 m, pod warunkiem odpowiedniego oznakowania części wystających poza obrys tego pojazdu. Dopuszczalne jest poruszanie się pojazdu rolniczego o szerokości powyżej 3 m do 3,50 metra, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia kategorii I, wydawanego przez właściwego starostę, a także z wykorzystaniem żółtych sygnałów błyskowych.

Niestosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz brak respektowania przepisów może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Wielu wypadkom w rolnictwie można zapobiec poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie zasad.

Policjanci przypominają również, aby użytkować tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną. Należy prawidłowo zabezpieczyć maszyny i urządzenia podczas pracy i postoju, a także używać maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty.

Pamiętajmy ponadto, by nie przewozić ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach. Konieczne jest również zabezpieczenie przewożonego ładunku objętościowego przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu.

Szczególną uwagę powinno zwracać się na dzieci, zapewniając im właściwą opiekę oraz wydzielając specjalne miejsca do zabawy z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie. Bardzo ważne są także przerwy w pracy na odpoczynek i regenerację sił. Funkcjonariusze sugerują ponadto, by ograniczyć ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.

Źródło: KPP w Lublinie


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl