• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
Informacje z firmSpotkanie z przemysłem przetwórczym...

Spotkanie z przemysłem przetwórczym…

…to temat wydarzenia, które zorganizowała firma Monsanto Polska – Seminis wraz ze współorganizatorami: Yara Poland, Grupa Producentów Rozsad Krasoń, Grupa Mularski, Arysta, Agrowiec, BASF. Odbyło się ono w Serocku 8 lutego 2018 r. Uczestnicy zgodnie przyznali, iż jest to jedno z najważniejszych spotkań w sezonie, związane z rynkiem warzyw w Polsce.

Dowodzi tego fakt iż obecni są na nim przedstawiciele przetwórni, punktów skupu, producenci a także firmy zaopatrujące gospodarstwa w środki do produkcji. Wymiana informacji na temat trendów w uprawie, bieżącej sytuacji na rynku, technologi produkcji jest nieodzownym elementem tego typu spotkań.

Spotkanie otworzył dyrektor handlowty działu warzyw w firmie Monsanto Polska Pan Paweł Skrzynecki. Zaznaczył, iż sytuacja na rynku warzyw zmienia sie dynamicznie nie tylko w Polsce. Wyzwania, którym musi sprostać obecnie producent warzyw, maja wpływ na podejmowane decyzje biznesowe. Chcąc podążać, a nawet wyprzedzać trendy rynkowe należy skupic się na innowacyjności, ale równiez konkurencyjności własnej produckji – mówił prelegent. Podnieśc jakość i dochodowość możńa na wiele rożnych sposobów, choc nie jest to łatwe zadanie. Te i inne zagadnienia poruszane były podczas kolejnych prelekcji.
Radosław Grabowski (menedżer do spraw kluczowych klientów i kontaktów z przemysłem przetwórczym w firmie Monsanto) przedstawił ocenę bieżącej sytuacji w przemyśle przetwórczym. Prelegent na początku wystąpienie podsumował przebieg warunków pogodowych w Polsce w 2017 r. oraz ich wpływ na produkcję warzyw przemysłowych. Następnie omówił sytuację w poszczególnych państwach UE.

Utrzymująca się wysoka wilgotność gleby i powietrza w sierpniu-wrześniu powodowała większą presję chorób (mączniak rzekomy, mokra zgnilizna bakteryjna, czarna zgnilizna kapustnych, alternarioza), zwłaszcza na pomidorach gruntowych i brokułach.

Jaka wielkość produkcji?
Powierzchnia uprawy niemal wszystkich warzyw gruntowych była w 2017 r. niższa niż rok wcześniej. Zbiory warzyw gruntowych wyniosły 4,5 mln ton i były o 1 proc. mniejsze od tych w 2016. W przypadku kapusty produkcja wyniosła 1 mln ton (-2 proc.) dla pozostałych warzyw było to: kalafior – 235 tys. ton (-2 proc.), cebula – 655 tys. ton (+1 proc.), marchew- 810 tys. ton (-1 proc.), pomidor gruntowy – 250 tys. ton (-4 proc.), ogórek gruntowy – 245 tys. ton (-6 proc.), buraki ćwikłowe – 330 tys. ton (-3 proc.), pozostałe warzywa gruntowe – 980 tys. ton (+3 proc.). W 2017 r. odnotowano wzrost produkcji porów, warzyw strączkowych, papryki, brokułów, sałaty, pietruszki, cukinii i patisonów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Produkcja warzyw w UE
W 2017 r. produkcja warzyw w państwach Unii Europejskiej wyniosła 63,5 mln ton i była niższa o 700 tys. ton od produkcji w roku poprzedzającym. Panowały niekorzystne warunki pogodowe w zachodniej i południowej części Europy w pierwszej połowie roku. M.in. kwietniowe i majowe przymrozki oraz niedobory wody w okresie marzec-czerwiec w Belgii, Francji i we Włoszech, a następnie wysokie temperatury w sierpniu. W efekcie zebrano mniej grochu, kalafiorów i brokułów w letniej kampanii. Wrześniowe opady deszczu poprawiły warunki wegetacji. W kampanii jesiennej uzyskano wysoką produkcję fasoli i kalafiorów. 

W przypadku pomidora do przetwórstwa uzyskano wzrost produkcji o 2 proc. (do 10,5 mln ton), we wszystkich krajach Południa UE (warto zaznaczyć, że wzrosły też zbiory w Chinach, Turcji i Iranie, a zmniejszyły się w Stanach Zjednoczonych). Oczekuje się zwiększonej podaży przetworów pomidorowych (głównie koncentratu). Uzyskano też wyższe zbiory cebuli. O 25 proc. wzrosła (do poziomu 1,5 mln ton) produkcja w Holandii. Więcej zebrano w UE także marchwi, buraków i kapusty.

Radosław Grabowski (Monstanto)Sytuacja w poszczególnych państwach
Radosław Grabowski przybliżył także sytuację w kilku istotnych dla produkcji do przetwórstwa państwach. Jeśli chodzi o uprawy kalafiora w Belgii to w ubiegłym roku nasadzenia wyniosły 4600 ha, z czego 3500 ha przeznaczono na kampanię jesienną. Znaczną cześć w produkcji jesiennej miały udział 2 odmiany Giewont oraz Fortalza. W 2017 r. bardzo sucha wiosna wpłynęła na niskie plony i małą opłacalność produkcji. Jesienią natomiast była nadprodukcja. W efekcie zakłady przetwórcze skupiły wszystkie nadwyżki z poza kontraktu (połowa ceny).

W przypadku produkcji brokułów numerem jeden w Europie jest Hiszpania, gdzie powierzchnia uprawy wynosi 29,3 tys. ha, z czego w Valle del Ebro znajduje się 5,500 ha z przeznaczeniem prawie wyłącznie do przetwórstwa. W tym kraju obserwuje się stale wzrastającą powierzchnię uprawy i produkcji mrożonej różyczki.

Średnie ceny jakie uzyskiwano w Hiszpanii to w październiku 0,37 euro/kg, w listopadzie – 0,80 euro/kg, w grudniu 0,63 euro/kg, w styczniu 0,33 euro/kg.

 

Uczestnicy „Spotkania z przemysłem przetwórczym”

Największym zainteresowaniem w Polsce obecnie cieszy się brokuł i kalafior. Widać wzrost konsumpcji, a także opłacalności produkcji. Na opłacalność wpływa wiele czynników jednym z nich jest dobór odpowiednich odmian. Pan Piotr Dutkowski (menedżer ds sprzedaży i rozwoju produktu) przybliżył przybyłym na spotkanie technologie produkcji poszczególnych odmian warzyw kalafiora i brokuła. Zwrócił uwagę na jakość różyczek, a także elastyczne terminy nasadzeń kalafiora odmiany SV5818AC F1. Wysoka zdrowotność, silne okrycie i zwięzłość róży to podstawowe zalety tej odmiany. Niepodważalnym liderem w produkcji kalafiora jest odmiana Giewont F1. Pewna i sprawdzona na wielu glebach, w różnych warunkach uprawowych jak i latach mokrych i suchych daje producentowi gwarancję plonu a także jakości różyczki pod względem koloru, twardości, uzysku. Hitem w produkcji brokułów w Polsce może być odmiana Titanium F1. Borkuł z nowej genetyki. Wyniesiona różna ponad liście ułatwia przewietrzenie rośliny a także zbiór. Drobny pączek oraz niezwykła waga twardość jest gwarancja plonu wysokiej jakości. Nie jest to odmiana łatwa w uprawie. O sposobach jej prowadzenia i możliwości wykorzystania plonu różyczki wyższego nawet o 25% od standardów rynkowych mówił Piotr Dutkowki kontynuując swoje wystąpienie.

Radosław Grabowski natomiast przypomniał o standardowych odmianach fasoli do przemysłu przetwórczego. Timgad i Bartava. Przypomniano również, iż wraca długo oczekiwana odmiana pora w typie bułgarskim zwanego Varna.

Źródło: Seminis

 

 

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl