Marchew i cebula w centrum zainteresowania producentów z południa Polski

16 stycznia w siedzibie firmy Amplus w miejscowości Prandocin-Iły (woj. małopolskie) firmy Hazera, Amplus oraz Basf Polska zorganizowały spotkanie dla producentów marchwi i cebuli.

-Firma Amplus to jeden z największych dystrybutorów i producentów świeżych warzyw i owoców. Współpracujemy z około 1000 polskich producentów, w tym z kilkudziesięcioma dostawcami warzyw okopowych. Posiadamy największą bazę certyfikowanych producentów GlobalGap (ok. 300) – informował Piotr Bucki, reprezentujący firmę Amplus. Prelegent podsumował także działalność firmy w minionym sezonie.

Tadeusz Kozera z Działu Technologii Produkcji firmy Amplus informował o systemach monitoringu i sygnalizacji zagrożeń związanych z możliwością wystąpienia chorób i szkodników w uprawach warzyw. Amplus stworzył pierwszy w Polsce system monitorowania chorób i szkodników w uprawach warzyw (na wzór systemu funkcjonującego w uprawach sadowniczych). W różnych rejonach uprawy warzyw w Polsce zlokalizowane są stacje meteorologiczne, które przesyłają dane klimatyczne na serwer, gdzie po analizie (przy użyciu właściwych modeli matematycznych) określany jest stopień zagrożenia infekcją lub wystąpieniem szkodnika. Producenci otrzymują komunikaty w formie wiadomości sms, o tym kiedy i jaką ochronę należy zastosować.

Piotr Różański reprezentujący firmę Hazera omówił bogaty asortyment odmian marchwi, wyróżniając trzy segmenty: ● wczesne (Speedo F1, Bolero F1); ● do długiego przechowywania z możliwością wykorzystania na soki (Octavo F1, Melodio F1, Volcano F1); ● dla przemysłu (Gold Nugget F1, Extremo F1, Olimpo F1).

Henk Jan Lutgert, holenderski doradca uprawowy  z Lutgert Crop Protection Consultancy mówił o problemach w zwalczaniu uciążliwych chwastów w uprawie marchwi i cebuli oraz o tym, jak z problemami w uprawie radzą sobie zachodni producenci.

Piotr Manista, reprezentujący firmę Hazera omówił asortyment odmian cebuli prezentując zarówno te w typie Rijnsburger (Fasto F1, Centro F1, Firmo F1, Dormo F1, Retano F1); w typie amerykańskim (Rhino F1, Valentino F1).

Maciej Wita reprezentujący firmę Basf Polska mówił o ochronie warzyw okopowych przed agrofagami i możliwościach zwalczania chwastów przy użyciu produktów firmy. Prelegent informował m. in. o możliwości użycia fungicydu Signum 33 WG do ochrony plantacji cebuli przed Stemphylium vesicarium, z kolei Cabrio Duo 112 EC (na bazie piraklostrobiny i dimetomorfu) polecał do zwalczania sprawcy mączniaka rzekomego.

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

 Więcej na ten temat w wiosennych wydaniach naszych czasopism.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności