Import ogórka z Rosji i Białorusi – wiemy ile towaru wjechało do Polski

Importowany ogórek gruntowy z Rosji

Ogórki pochodzenia rosyjskiego oraz białoruskiego, to temat, który często poruszamy na łamach naszego portalu. W związku z licznymi pytaniami związanymi z importem ogórka z owych krajów Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przedstawia konkretne dane dotyczące handlu tym warzywem.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że świeże warzywa, w tym ogórki, mogą być importowane na terytorium Unii Europejskiej, zgodnie z obowiązującym prawem UE.

Kontrole w zakresie pozostałości pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego znajdującej się w obrocie realizowane są przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Świeże ogórki podlegają granicznej kontroli fitosanitarnej, mającej na celu sprawdzenie, czy importowane towary nie stanowią zagrożenia dla zdrowia roślin na terytorium Unii Europejskiej. Każda importowana z państw trzecich przesyłka warzyw musi również być zaopatrzona w świadectwo fitosanitarne, wystawione przez oficjalną służbę ochrony roślin państwa eksportującego, poświadczające stan fitosanitarny przesyłki.

Jak informuje nas pani Agnieszka Bajkowska, Biuro Dyrektora Generalnego, w okresie 1.01 – 07.03 2023 r. przez polskie przejścia graniczne wprowadzone zostały 92 przesyłki ogórków pochodzących z Federacji Rosyjskiej i Białorusi, o tonażu całkowitym 1665,94 t.

 

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)
  2. ceny-warzyw-Rybitwy-lipiec-2020

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności