yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSusza ponownie zbiera żniwo. Dramatyczna sytuacja w rolnictwie

Susza ponownie zbiera żniwo. Dramatyczna sytuacja w rolnictwie

Susza, która już w poprzednim sezonie dała odczuć się producentom w wielu krajach, ponownie zbiera żniwo. Szczególnie drastyczną sytuację możemy dostrzec w zachodniej Europie, mianowicie w Hiszpanii, a także w Portugalii.

Zacznijmy od Hiszpanii… Na początku maja poziom wód w tamtejszych zbiornikach spadł do 49%. Warto jednak zauważyć, że w niektórych regionach sytuacja przedstawia się znacznie gorzej. Cierpią z tego powodu głównie rolnicy. Zostali bowiem zmuszeni do rezygnacji z wiosennych siewów. Biorąc to pod uwagę, hiszpański rząd podjął kroki w celu zminimalizowania skutków suszy i odciążenia producentów. Niemniej, sytuacja pozostaje dramatyczna i nie obyło się bez zakazów, jak chociażby zakaz pracy na zewnątrz podczas wyjątkowo dotkliwych upałów.

Nie inaczej sprawy mają się w Portugalii, gdyż według szacunków, susza obejmuje niemal 92% kraju, natomiast blisko 26% jego powierzchni znajduje się w fazie alarmowej. Skala kataklizmu zmusiła tamtejszy rząd do racjonowania wody. Rolnicy w poszczególnych regionach będą zmuszeni do ograniczenia jej zużycia o 20%, natomiast w gospodarstwach, gdzie istnieje możliwość ponownego wykorzystania, restrykcje zwiększą się do 50%. Z kolei w jeszcze innym regionie nastąpi przegląd pozwoleń na pobór wody. Ma to przyczynić się do ograniczenia zużycia wód podziemnych o 15%.

Wszelkie prognozy i przewidywania nie pozostawią złudzeń także wśród polskich producentów. Wprawdzie sytuacja nie jest jeszcze tak drastyczna, jak w przypadku wymienionych wyżej krajów, niemniej… W wielu regionach Polski już teraz mamy do czynienia z suszą hydrologiczną. Miniony rok pokazał nam natomiast, że walka z owym kataklizmem dość często niestety wykracza poza nasze możliwości, co znajduje przełożenie w mniejszych zbiorach. Nie wspominając o tym, że utrzymujący się niedobór wody oraz wysokie nasłonecznienie znacząco obniżają jakość plonów.

Źródło: landbouwleven.be

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl