Robot do zbioru brokułów

Ciekawostką na polach pokazowych firmy Seminis w Wageningen, podczas Dni Otwartych firm hodowlano-nasiennych w Holandii, był automat do zbioru brokułów.

Automat do zbioru brokułów, to prototypowa, jednorzędowa konstrukcja prezentowana przez firmę Tumoba. W urządzeniu zamontowano kamerę, za pomocą której maszyna sama wybierała róże nadające się do zbioru.

 

Ta ocena przebiegała dość wolno, ale trzeba przyznać, że była bardzo precyzyjna, o czym można było się przekonać oglądając wycięte róże.

Po cięciu róża była delikatnie przenoszona na taśmociąg, a z niego do skrzynek. Podstawową wadą tego urządzenia wydaje się zbyt wolne tempo pracy, ale niezaprzeczalną zaletą jest praktycznie bezobsługowa, dokładna praca. Wydaje się, że przy rosnących problemach z pracownikami i wzrostem kosztów siły roboczej tego typu rozwiązania będą wkrótce niezbędne dla kontynuacji upraw warzyw.

Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w miesięczniku “Warzywa” – zapraszamy do prenumeraty!

Tekst i fot. A. Andrzejewska, redaktor naczelna miesięcznika „Warzywa”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności