Glifosat zniknie z rynku? Co na to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?

Losy glifosatu nie są jeszcze znane. Na ten moment substacja nie została zatwierdzona. Kluczowe okaże się tutaj listopadowe posiedzenie Komitetu Odwoławczego. Jakie stanowisko w tej sprawie utrzymuje Polska? 

Zarząd Krajowe Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dalsze działania w celu odnowienia przez KE zatwierdzenia glifosatu jako substacji czynnej do stosowania w rolnictwie. Jakie stanowisko w tej sprawie utrzymuje Ministerstwo?

– Polska, biorąc pod uwagę wyniki oceny naukowej, jak również potrzeby rolników oraz mając na względzie zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska, poparła w dniu 13 października 2023 r. propozycję Komisji Europejskiej odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat do stosowania w środkach ochrony roślin – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi.

Ponieważ jednak projekt regulacji nie uzyskał kwalifikowanej większości głosów, jak dodaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w listopadzie 2023 r. odbędzie się posiedzenie Komitetu Odwoławczego, na którym odbędzie się drugie głosowanie w sprawie propozycji Komisji Europejskiej. Data spotkania nie została jeszcze ustalona. Polska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie poparcia odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat.

Źródło: KRIR

Related Posts

  1. Ogórki w workach foliowych
  2. Braki na stacjach paliw
  3. Premier Mateusz Morawiecki

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności